Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Brusel schválil pomoc pro španělské banky – HNonline.sk

Evropská komise schválila státní podporu pro znárodněny španělské banky. 58841420

Evropská komise (EK) dnes schválila státní podporu pro znárodněny španělské banky a otevřela tak cestu k jejich rekapitalizaci. Informuje o tom agentura Bloomberg.

banky, Novagalicia Banco a Catalunya Banc v rámci restrukturalizace do roku v 2017 zredukují své dluhy o 60% ve srovnání s rokem 2010, přestanou poskytovat hypoteční úvěry a omezí firemní půjčky.

Španělská banka. Snímek: Reuters

Španělsko se zavázalo, že finanční ústavy Novagalicia Banco a Catalunya Banc do pěti let buď prodá, nebo zlikviduje. Další ze znárodněných bank, Banco de Valencia v úterý (27.11.) Koupila CaixaBank za symbolické 1 euro.

„Ozdravení finančního sektoru tak, aby byl schopen financovat reálnou ekonomiku, je nezbytné pro zotavení španělské ekonomiky,“ prohlásil eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaqín Almunia.

Komise dnešním rozhodnutím otevřela cestu k přesunu 100 miliard eur z eurovalu, které v létě priklepli Španělsku ministři financí eurozóny, do Španělského fondu na záchranu bank (FROB). Podle centrální banky v Madridu by fond mohl získat peníze na stabilizaci bankovního systému ve Španělsku v první polovině prosince.

Čtveřice bank a jejich akcionáři absorbují ztráty a zaplatí část nákladů na restrukturalizaci, pomoc od státu tak klesne na přibližně 10 miliard eur. Zachráněny banky nebudou smět využívat finanční pomoc na komerčně agresivní praktiky a budou mít také zakázáno akvizice.

Kontextové odkazy ETARGET