Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Český premiér přiznal připravenost Prahy na odchod Řecka z eurozóny – Život Prešova

Brusel 23. (Května) – Český předseda vlády Petr Nečas po příjezdu na neformální summit EU v Bruselu dnes konstatoval, že česká strana vnímá více než vážně možnost odchodu Řecka z eurozóny.

„Jsem přesvědčen, že odchod Řecka z eurozóny je reálný varianta. A podle mého osobního názoru, za určitých okolností dokonce to bude jediná z možností, „řekl předseda vlády novinářům.

Nečas upřesnil, že Česká republika není členskou zemí eurozóny a neúčastní se prací Euroskupiny, takže nemusí řešit či Řecko má nebo nemá zůstat v měnové unii.

„Bylo by samozřejmě lepší, kdyby Řecko plnilo úsporný program a zůstalo v eurozóně, protože nemůžeme vyloučit, že to bude otřes a nedá se vyloučit zastavení finančních toků ve smyslu zamrznutí mezibankovního trhu, snížení půjček do podnikatelské sféry a podobně, „řekl. Česká strana si podle něj dobře uvědomuje, že možný odchod Řeků z měnové unie by nezůstal bez následků a nákladů.

Na otázku, zda česká vláda uvažuje o krizovém plánu v případě, že Atény opustí eurozónu, tak jak to podle agentury Reuters připravují i ​​členové měnové unie, Nečas přiznal, že v Praze jsou na to připraveni.

„Představa, že by se České republiky odchod Řecka z eurozóny nedotkl, je naivní a nepravdivá. My bychom v spolupráci s Českou národní bankou nějaké konkrétní kroky museli připravit av podstatě už jsou připraveny, „uvedl Nečas. Odmítl však specifikovat, o jaká konkrétní opatření jde.