Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

ČR: Nečasova vláda přežila další hlasování o nedůvěře | Hlavní …

Praha 17. ledna (ČTK) – Český vládní kabinet Petra Nečase dnes obstál už v pátém pokusu o vyslovení nedůvěry. Opozice v Poslanecké sněmovně tentokrát vyvolala hlasování kvůli kritizované novoroční prezidentské amnestii Václava Klause. Podle poslanců sociální demokracie (ČSSD) se na ní vláda podílela, neboť premiér Nečas prohlášení amnestie spolupodepíší. Zprávu přinesl český zpravodajský portál Novinky.cz.

Za návrh na odvolání vlády hlasovalo 92 poslanců, proti hlasovalo 97 poslanců, návrh tedy nebyl přijat. Na svržení české vlády bylo zapotřebí nejméně 101 hlasů, které sociální demokracie společně s komunisty a Věcmi veřejnými neměla. Při hlasování chyběly například nezařazené Kristína Kočí, ministr Karel Schwarzenberg (TOP 09) nebo nezařazený Jiří Šlégr.

Dnešní jednání ve sněmovně se táhlo od 10:00. U řečnického pultu se vystřídali desítky poslanců, převážně z řad opoziční ČSSD, Věcí veřejných a KSČM. Naopak, poslanci vládní koalice často v lavicích sněmovny chyběly.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v rozpravě jménem navrhovatele prohlásil, že „premiér není podpisový automat“ a měl se vůči takové podobě amnestie vzepřít. „Tato podoba amnestie je krajně nešťastná,“ dodal Sobotka s tím, že amnestie vzbuzuje podezření, že byla „ušita na míru“ pro konkrétní kauzy. Zbylí amnestován vytvářejí „kouřovou clonu“.

Nečas připomněl, že amnestie je pro ČSSD pouze záminkou k vyvolání hlasování o vyjádření nedůvěry vládě. Dodal, že svým podpisem amnestie vycházel z ústavních zvyklostí.

K amnestii se v rozpravě vyjádřil i prezidentský kandidát a ministr zahraničních věcí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Konstatoval, že ji pro přeplněné vězení nejdříve uvítal, vyčítal však premiérovi, že o ní vládu předem neinformoval, čímž jí podle Schwarzenberga vyjádřil nedůvěru. Ministr pak sněmovnu opustil.

Nečas na zasedání sněmovny pozval i prezidenta Klause. Chtěl, aby amnestii před poslanci obhajoval sám. Klaus však pozvání odmítl a prohlásil, že „amnestie je tak jasná, tak jednoduchá, taková přesná, taková srozumitelná každému, kdo jí chce rozumět, že je zcela bezcenné nějak ji znovu vysvětlovat“.

Prezidentské amnestie však nebyly to jediné, kvůli čemu opozice do vlády „bila“. Vít Bárta z Věcí veřejných například zdlouhavě vyprávěl o problému vysokých cen a půjček, další opoziční poslanci zase kritizovali vládou schválené církevní restituce, informovali Novinky.cz.