Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Dražší cigarety zrušil prezident Murs v noci – SME.sk

zdražuje se v Egyptě [1] nebude. Dokud nebude po referendu o ústavě [2 ] .

„V neděli jsem šel spát s tím, že když si ráno půjdu koupit cigarety, budou dražší. Ráno mi však manželka řekla, že prezident zvýšení daní odvolal. V noci na sociální síti. Takto nyní v Egyptě žijeme, „říká Káhirský univerzitní učitel Chálid.

Asi před týdnem se skutečně stalo toto: prezident Muhammad Murs v neděli odpoledne oznámil růst daně [3] z prodeje (a tedy i ceny) pro více citlivé komodity.

zdražují měla ocel i cement, nealkoholické nápoje, pivo, cigarety stejně jako telekomunikační služby a zčásti i jízdné.

V zemi, kde mobil je běžnější než kapesník a muž bez cigarety nevychází na ulici, je podobné opatření hluboko nepopulární až sebevražedné.

Překvapil i měnový fond

V pondělí asi o druhé hodině nad ránem se však na oficiálním facebookové účtu prezidenta objevila zpráva, že hlava státu změnu odvolává. Zato vyzývá k blíže neurčený „sociální dialog“.

Překvapený byl prý nejen celý Egypt včetně kabinetu, který jmenoval Murs a který s jeho vědomím reformu připravil. Divil se i Mezinárodní měnový fond (MMF), který snížením jedenásťpercentného rozpočtového deficitu podmínil půjčku ve výši 4,8 miliardy dolarů.

Umí proč – podle nedělní zprávy egyptské centrální banky se veřejný dluh zvýšil ve srovnání s loňským rokem o téměř dvacet procent.

Dobrou zprávou pro Egypt je, že MMF půjčku nezrušil a souhlasil s posunutím jednání na leden. S tím, že dává Mursímu čas, aby spoluobčanům reformy vysvětlil.

A důvod tragikomické prezidentské estrády? Referendum o nové ústavě, které začalo tuto sobotu a skončí o týden – o tom v Káhiře pochybuje málokdo.

Egypťané, naštvaní, že se zdražuje, přece neodsouhlasí islamistický návrh ústavy a vládní Muslimské bratrstvo as ním prezident Murs tak utrpí hanebnou porážku.

Podnikatelé se zlobí

Polepšil si však prezident u Egypťanů? Jako u nichž.

„Je to jasné, Murs je jen figurka, která poslušně plní příkazy šéfů bratrství,“ shodnou se u vodní dýmce liberální novináři, kterých se na podivné Mursího rozhodování ptám.

Na nepřehledné, ba chaotické podmínky si stěžují i ​​cizinci, kteří v Egyptě působí – jako podnikatelé, tak diplomaté. Terén se tu nemění po dnech, ale spíše hodinách, říkají. Stejně jako zájmové koalice za jiných okolností sotva představitelných partnerů. Co si uvědomují i ​​lídři egyptského byznysu.

„Na ústavu máme různé názory, ale shodneme se v jednom – potřebujeme stabilitu,“ uvedl pro deník Daily News Egypt Salah táhne, šéf obchodní komory v Gíze. Klesá i hodnota egyptské libry, což také znepokojuje egyptských ekonomů.

Mursímu ani jeho vládě není co závidět. Tím spíš, že program umírněné islamisty je silný pro trhy a sociální zároveň. Bratři jsou často úspěšní podnikatelé, popularitu mezi nejchudšími si však získali hlavně díky (nábožensky motivovanému) sociálnímu apelu.

Těžko se jim budou rušit subvence a zvyšovat daně v zemi, kde žije podle posledních odhadů OSN až 40 procent obyvatel pod hranicí chudoby.

„Státní subvence paliv a potravin činí ročně 140 miliard egyptských liber (17,3 miliardy eur – pozn. red.). Tyto výdaje by mohly být sníženy až na 50 miliard, pokud se vláda soustředí jen na nejdůležitější komodity, „podotkl pro místní média Ajman Rifat, ekonom z Káhirské univerzity.

Jak vidno, skutečné zkoušky mají Murs a bratrství ještě před sebou.

References

  1. ^ Egyptě (www.sme.sk)
  2. ^ ústavě (www.sme.sk)
  3. ^ daně (www.sme.sk)