Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Euroskupina schválila detaily pomoci Kypru | Hospodářské řízení …

Ministři financí schválili detaily 10-miliardové mezinárodní pomoci Kypru. Slovensko v memorandu o porozumění prosadilo doložku, která ostrov zavazuje k plnění závazků při výměně informací v daňové oblasti.

Euroskupina v pátek (12. dubna 2013) v Dublinu schválila program mezinárodní pomoci Kypru. Jeho výše je stanovena maximálně na 10 miliard eur. Mezinárodní měnový fond se bude podílet miliardou eur, zbylých 9 miliard půjde z trvalého eurovalu (ESM). Půjčka tedy nebude mít negativní vliv na schodek veřejných financí ani dluh zemí.

Kypr [1] Kypr je ostrovní stát rozdělen od roku 1974 na dvě části – tureckou a řeckou. Dosavadní pokusy (v minulosti především OSN, dnes zejména EU) o jeho sjednocení ztroskotaly. více na www.EuropskaUnia.sk» [2] bude muset přistoupit k privatizaci majetku, zvýšení daní z příjmu právnických osob, spotřebních daní z pohonných látek , dodatečně zdanit majetek či o 100% zvýšit daň z kapitálu. Zredukují se podpora bydlení, počet učitelů zda výhody státních zaměstnanců. Dojde také ke zdanění důchodů a zvýšení důchodového věku.

Slovensko [3] Slovensko vstoupilo do EU v květnu 2004. více na www.EuropskaUnia.sk » [4] v memorandu o porozumění prosadilo doložku, která Kypr zavazuje k plnění závazků při výměně informací v daňové oblasti. „To bylo pro nás klíčové už od minulého roku a podařilo se nám to dosáhnout,“ zdůraznil podle TASR ministr financí Peter Kazimír. „Byznys model, založený na nízkých daních, umožňující podnikání přes schránkový firmy a přebujelá bankovním sektoru, skončil,“ zhodnotil.

Země jako Německo [5] Německo je stále nejvyšším přispěvatelem se společného rozpočtu EU, což mu spolu s ľudnatosťou dává velkou váhu v evropské politice . více na www.EuropskaUnia.sk» [6] či Finsko [7] Finsko vstoupilo do EU poměrně pozdě – během studené války mu jeho pozice „mezi dvěma bloky „neumožňovala aktivní vstupovat do procesu integrace v tehdejší západní Evropě. více na www.EuropskaUnia.sk » [8] nyní mohou spustit schvalovací proces pomoci v národních parlamentech. Podpis dohody s Nikósii by měl proběhnout kolem 24. dubna. Uvolnění první tranše pomoci se odhaduje na první polovinu května.

Půjčka zemi pomůže pokrýt finanční potřeby během tří let. Samotný Kypr však bude muset přispět 13 miliardami eur, které chce získat zejména z uzavření banky Laiki a restrukturalizace Bank of Cyprus. Dluh země by měl vrchol na úrovni 126% dosáhnout v roce 2015, do roku 2020 by pak měl klesnout na 104% HDP.

„Euroskupina je přesvědčena, že rozhodné jednání v souladu s reformními opatřeními uloženými v memorandu o porozumění umožní kyperské ekonomice vrátit se na udržitelnou dráhu založenou na zdravých veřejných financích, vyváženém růstu a finanční stabilitě,“ píše se v stanovisku Euroskupiny.

Podle odhadů kyperská ekonomika letos poklesne o 9% a příští rok o 4%. K růstu by se měla vrátit opět v roce 2015 a 2016. Prezident Nikos Anastasiades proto apeloval na předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa a předsedy Evropské rady Hermana Van Rompuye, aby udělaly více pro podporu růstu na Kypru a to prostřednictvím strukturálních fondů.

„Budeme se snažit o realokaci strukturálních fondů, tak abychom je mohli použít co nejefektivněji na podporu takových hospodářských činností na Kypru, které mu pomohou vrátit se k obnově,“ uvedl komisař pro hospodářské záležitosti Olli Rehn Komisař pro rozšíření (2004 – 2009) více na www.EuropskaUnia.sk » [10] [9]

Ministři se také dohodli, že o sedm let prodlouží Irsku a Portugalsku splatnost úvěrů, které jim Eurozóna [11] Výraz eurozóny označuje skupinu 12 členských států Evropské unie které zavedly 1 ledna 2002 společnou měnu euro. Eurozónou pokrývá v současnosti 307 milionů obyvatel. více na www.EuropskaUnia.sk» [12] poskytla v letech 2010 a 2011.Rehn toto rozhodnutí uvítal a označil ho za „velmi důležitý krok“ směrem k návratu obou zemí zpět na finanční trhy. Prodloužení splatnosti úvěru zmírní totiž tlak na jejich veřejné finance.

(EurActiv / Reuters / ČTK)

References

  1. ^ Kypr ( www.europskaunia.sk)
  2. ^ více na www.EuropskaUnia.sk » (www.europskaunia.sk)
  3. ^ Slovensko (www.europskaunia.sk)
  4. ^ více na www.EuropskaUnia.sk» (www. europskaunia.sk)
  5. ^ Německo (www.europskaunia.sk)
  6. ^ více na www.EuropskaUnia.sk» (www.europskaunia.sk)
  7. ^ Finsko (www.europskaunia.sk)
  8. ^ více na www.EuropskaUnia.sk» (www.europskaunia.sk)
  9. ^ Olli Rehn (www.europskaunia.sk)
  10. ^ více na www.EuropskaUnia.sk » (www.europskaunia.sk)
  11. ^ Eurozóna (www.europskaunia. sk)
  12. ^ více na www.EuropskaUnia.sk » (www.europskaunia.sk)