Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Exekutor dostal přísnější trest, za zpronevěru 80 milionů 8,5 roku – ceskatelevize.cz

aktualizováno 7. 10. 2013 11:35

Praha – Exekutor Jozef Višváder stráví za zpronevěru více než 80 milionů korun 8,5 roku ve vězení. Odvolací Vrchní soud v Praze mu zpřísnil trest o jeden rok. Višváder má i pětiletého zákaz výkonu činnosti spojené s hmotnou odpovědnosti, musí takové uhradit škodu ve výši zpronevěřené částky. Ve vězení si nyní odpykává Tříletý trest za podvod, v součtu v něm tak stráví 11,5 roku.

autor: Roman Vondrouš, zdroj: ČTK

Jozef Višváder

Jozef Višváder

„Dosud nebyl zadních soudního exekutora udělen nepodmíněný trest odnětí svobody. Dnešní rozhodnutí vrchního soudu v Praze má pro obžalovaného zároveň Účinek zániku výkonu exekutorského úřadu,“ reagovala na rozsudek exekutorského komora ČR.

Višváder se chtěl podle obžaloby obohatit, když zpronevěřil jistinu, kterým u ní složil dlužník z exekučního řízení – stavební firma Geosan Group. Přestože věděl, že jde o cizí peníze, převedl hotovost z depozitního účtu exekutorského úřadu Praha-západ na Svůj soukromý účet i na účty dalších lidí a společností. Peníze tak použil pro osobní potřeby Uhradí vlastních obchodních aktivit. Tohoto jednání se navíc údajně dopustil jako Úřední osoba.

Problémy se zákonem exekutora provázely již v minulosti. V roce 2005 dostal Tříletý podmínky za podvod, v podmínce se ale neosvědčil a čekalo jí vězení. Po Zmíněné zpronevěře uprchlým do ciziny, zadrželi ho v Rumunsku, když se pokoušel dostat na Ukrajinu. Byl Ně ní vydán evropský zatykač.

U soudu pak Višváder tvrdil, že neutíkal, ale jel jsi do ukrajinské banky vyřídit úvěr, díky které prý hodlal osmdesátimilionovou jistinu vrátit zpět na účet exekuci utorského úřadu. „V průběhu deseti let mi prošla rukama miliarda korun, částka 80 milionů mi tedy v žádném případě nemohla vyrazit dech. Neměl jsem zájem opouštět svůj úřad a Svůj majetek, který si cením na 150 milionů korun. Motiv pro zpronevěru proto neexistuje a nikdy neexistoval, „prohlásil.

exekuci utorská komora se od Višváder distancovala av březnu 2012 na ní podala trestní oznámení. exekuci stokových Odvolání komora navrhovala doposud v roce 2006 v souvislosti s jeho Odsouzeni za podvod. Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec ho ale z úřadu neodvolal, argumentoval tím, že trestný čin byl spáchán v době, kdy Višváder ještě e xek utorem nebyl.

Višváderovou Exekuční praxí se zabydlel takové kárný senát Nejvyššího správního soudu. Za dva prohřešky mu uložil pokutu 1,5 milionu korun. V jedné právníkům věci totiž Višváder nerespektuje přerušených exekučního řízení a chtěl dražit nemovitost. Další jeho chybou bylo to, že zavčas nezaplatil Svůj více než desetimilionový dluh, a sám proto čelil hrozbě exekuce.