Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Exprimátor Bratislavy Kresánek přišel o majetek pro encyklopedii – Pluska.sk

Jejich vlastní dům totiž skončil v dražbě. Enormní dluhy, které si nadělal, aby mohl vydat encyklopedii o Slovensku památkách, ho položili na kolena.

Nestačilo

Není to jen tak ledajaká kniha. Skvělá ilustrovaná encyklopedie památek Slovensko má téměř tisíc stran, více než 5 500 fotografií, 110 trojrozměrných ilustrací a 28 prostorových obrázků historických měst. Kromě samotného Kresánka, který sám procestoval památku po památce přes celé Slovensko a je autorem drtivé většiny textů i fotografií, na knize spolupracovali menším či větším dílem další desítky, ba až stovky odborníků. S prací začal v roce 2004 a trvalo přes čtyři roky, než obdivuhodné a odborníky i laiky vysoce oceňované dílo dokončil.

O další tři roky dům šedesátníky Kresánkovcov pro neuspokojené pohledávky více než šest set tisíc eur putoval do dražby. „Kniha byla rozdělaná, musel jsem financovat všechny ty kresby, cestování, grafiku i sebe, protože to se nedá dělat při zaměstnání. To je základní teze. Tím, že jsem to dělal z půjčených peněz, položili mě úroky. Kniha se celkem dobře prodávala, i se prodává, ale všechno šlo na úroky, ty jsem nestíhal splácet. Dům šel do dražby i se vydražil, ale nevydražil za takovou částku, která by uspokojila půjčky, takže ještě dále dlužím, „otevřeně konstatuje Kresánek, kterého jsme zastihli alespoň telefonicky na chalupě s vnoučaty. Jejich starý dům nedaleko Bratislavského hradu už totiž rekonstruuje nový majitel.

Na mizině

Sám se ke své současné situaci staví střízlivě a v podstatě bez emocí. Na začátku encyklopedii živil úvěrem z banky. Ten však musel po dvou letech splatit a že v té době knize k finálnímu stavu ještě kus chybělo, vzal si další půjčku od soukromé společnosti. „První dva roky to financovala banka. To byla ještě taková euforie či spíše unikát, že mi vůbec půjčila na knihu. Dnes by o tom se mnou zřejmě ani nedebatovala. Jenže pak jsem to už musel splatit. Výroba se natahovala. Nebyly to dva roky, ale pět. Původně to bylo dohromady 450 tisíc eur, do těchto rozměrů to vyrostlo právě těmi úroky. „Encyklopedie měla být původně bedeker. Již při počátečních pracích však zjistil, že odbavit památky jednou fotkou a krátkým popisem by bylo škoda.


Minulost: Rodinný dům manželů Kresánkovcov putoval do dražby. Z dluhů je i tak nevymaní.
Foto: JURAJ ROŠČÁK

„V této oblasti se nedá dělat poloviční věc. To není z mé strany moralismus, že je třeba dělat naplno. Pokud společenských disciplíny, jako například dějiny umění nebo archeologie, se dělají neseriózní, jsou přírodovědcem nebo technikem k smíchu. Jednou se to vymstí. A mně by se to bylo vymstilo už dávno, protože lidé by kupovali tuto poměrně drahou knihu a hledali tam chybičky. Samozřejmě, i přes enormnímu úsilí není ani tato kniha úplně dokonalá, „obhajuje svůj plán Kresánek, i když obratem sebekriticky dodává:“ Byla to z mé strany nešikovná akce.

Každý vydavatel řekl, že to je bláznovství, že do toho nejde. „Jelikož se do projektu nechtělo pustit žádné zaběhnuté vydavatelství, Peter Kresánek si založil vlastní. Nadšenci dějin umění, který se deset let věnoval výzkumu objektů historické architektury a později učil i na fakultě architektury, podnikání zjevně velmi nešlo. Přesto si stále stojí za svým.

„Kdyby to bylo, jak to dělají možná jiné vydavatelství, že by se v knize objevila každá třicátá památka, tak si každý řekne, na co mi to je, takových knih je plno. Dokonce, marketingově řečeno, by bylo ještě větší šílenství zadlužit se řekněme jen na polovinu, ale vydat něco, o co nebude zájem, nebo o čem se bude šířit, že i tak je to nanic. „Pravda je, že kniha se prodává poměrně dobře . Od vydání v roce 2009 se podle Kresánka prodalo okolo 3,5 – až 4-tisíc kusů. „Je to bestseller a úžasné je, že převažují rodiny, které ji koupili kvůli dětem.“ Ani to však nestačí. „Tehdy, v roce 2004, jsme se spoléhali, že to bude zajímavý dárek pro firmy. Původně jsme počítali, že 70 procent nákladu bude v angličtině a že to budou kupovat firmy nebo i školy, knihovny, ministerstva. No až na mikrovýnimky tento trh neexistuje. Zhroutil se před třemi lety a zůstalo to viset. Jenže to nemůžeme nikomu vyčítat. I společnost, jejíž dlužíme, se k nám zpráva korektně, „říká smířeno.


nevyšlo to: „Něco takové udělat byl můj sen. I se zaťatými zuby, „říká už smírné historik umění.
Foto: PROTEXT

Cestovatel

Kromě Simplicissimus vydavatelství založil Peter Kresánek i Simplicissimus Reisen, cestovní kancelář, která nabízí vědecko-kulturní zájezdy po památkách Slovenska. Orientují se na zahraničních turistů. „Na Slováků jsme se zatím vůbec neobrátili. Nepředpokládáme, že by byli ochotni poslouchat nějaké odborné výklady kolem památek. „Ani tam však nakonec neměl šťastnou ruku. Zájem lidí je ubohý. „Byl takový boom, že se přihlásili řekněme i dva–tři zájezdy za rok. Samozřejmě, kdo si to přepočítá, ví, že na tom nemůžete vydělat. V posledním období to však obecně nejde, ani v Evropě. Stěžují si všichni, co dělali kulturně-vědecké zájezdy. Asi vymřeli generace, které měly takové všeobecné vzdělání. Toho roku jsme měli zatím zcela absurdní účast, dvou! Můžete si představit, že když vezeme dva lidi na zájezd osm dní po Slovensku a platíme za ně všechno, tak jsme šťastní, když je to v mínusu sto eur. „Jak dodává, září se rýsuje podstatně lépe.

Přijde io knihy?

Encyklopedie stojí běžně 129 eur, v současnosti ji mnohé knihkupectví nabízejí v akci. Dražba domu na splacení všech dluhů nestačila, a tak byly Kresánkovci nuceni založit i samotnou encyklopedii.

Pokud do konce tohoto roku nesplatí 33 564 eur, mohou přijít podle notářského centrálního registru zástavních práv o 680 kusů knihy. Autor však vypadá vyrovnaně. „Víte, táhlo se to dva roky. Kdybychom ten dům prodali dřív, možná bychom si ještě koupili i nějaký byt. Nyní nejsou ani splaceny půjčky, ani byt. Pokud nepřijde něco jiného, ​​do konce roku to možná i splatit. Kromě toho však ještě dlužím další částky přátelům. Někteří jsou trpěliví, ale z tohoto mám nejhorší pocit. „Teď i se ženou žijí v pronajatém bytě. „Zatím to zvládáme z penze. Ale to byl můj sen něco takového udělat. I se zaťatými zuby, „uzavírá Petr Kresánek.