Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

FINANCE: Spotřebitelské úvěry v Česku jsou rekordně drahé | Hlavní …

Praha 4. dubna (ČTK) – Banky v Česku překvapivě zdražují spotřebitelské úvěry na rekordní úrovně, a to iv době, kdy mají k dispozici velké množství levných peněz na půjčování. Průměrná roční cena úvěrů, které si v uplynulých letech brali statisíce klientů na zlepšení životní úrovně, se vyšplhala na 16,38%, konstatují ve svém dnešním vydání pražské Hospodářské noviny.

Noviny připomínají, že například v Německu či v Rakousku jsou podobné půjčky o více než polovinu levnější. A přitom Česká národní banka má ještě nižší základní úrokovou sazbu jako Evropská centrální banka, která ovlivňuje cenu peněz na trhu. Právě nízké úrokové sazby přitom české banky využívají jako argument pro snižování úroků na vkladech. U úvěrů však vidí situaci jinak.

„Je to dáno horším rizikovým profilem klienty, kteří o ně žádají. Ti, kteří v minulosti dobře spláceli, mají pravidelný příjem a jsou našimi klienty, dostanou lepší než průměrnou sazbu,“ tvrdí Veronika Jančová, ředitelka retailové divize České spořitelny.

Podobně se vyjádřil i Radek Zenkla, manažer spotřebitelských úvěrů GE Money: „Pravděpodobnost, že se nový klient dostane do problémů, je nyní větší než loni.“

Podle Jančovej situaci v Česku nelze srovnávat s Rakouskem a Německem. „Tam je odlišná cenová politika a banky inkasují příjmy od klientů jinak.“

Ale i Česká spořitelna svou strategii momentálně přehodnocuje a chce více diferencovat ceny půjček na základě spolehlivosti při splácení. „Plánujeme ještě více rozevřít nůžky mezi klienty. Minimální sazba pro dobrých klienty bude začínat na 6,9% namísto současných 8,9%,“ dodala Jančová.

Drahé úvěry v Česku jsou i podle ekonomů především důsledkem pokračující recese. Banky mají obavy z větších odpisů půjček a snaží se zvýšit svou marži, aby si udrželi vysoké zisky.

„Teď si půjčují spíše lidé, kteří mají hluboko do kapsy a snadněji spadnou do problémů,“ upozorňuje ekonom a bývalý ministr financí Pavel Mertlík.

Noviny připomínají, že nezaměstnanost v ČR vzrostla a blíží se k 10%. Firmy letos pokračují v propouštění. Ale to je pouze jeden z důvodů rostoucích úroků.

Tím druhým je podle bývalého šéfa Raiffeisenbank Libora Zalman to, že v ČR nefunguje konkurence při spotřebitelských půjčkách, na rozdíl od hypoték, firemních úvěrů a poplatků z vedení účtů.

„Spotřebitelské úvěry jsou v Česku lukrativní byznys a banky se snaží udržet vysoké marže co nejdéle. Už se to však láme – nové banky přicházejí s levnějšími úvěry. Do dvou let drahé půjčky zmizí a přiblíží se k úrovni v Německu,“ tvrdí Žalman.

Češi v průměru platí bankám za spotřebitelské úvěry 16,38%, zatímco v Rakousku je to 6% av Německu 6,9%.