Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Hypotéka po rozvodu | Půjčky, úvěry a hypotéky

Rozvod nebo rozchod není příjemná záležitost pro žádného z partnerů a situace se ještě více zkomplikuje, když manželé společně splácejí hypoteční úvěr. Co dělat s hypotékou po rozvodu? Možností, které mají rozvádějící se páry je hned několik. Všechno závisí na tom, zda jeden z partnerů chce zůstat bydlet v dané nemovitosti. V takovém případě je nejideálnějším řešením přepsání hypotečního úvěru pouze na jednoho z partnerů a vyplacení druhého .

 I když to může znít jednoduše, opak je pravdou a situace se často komplikuje. Problémem mohou být i peníze, kdy příjem jednoho z manželů musí postačovat k vyplacení druhého, ale musí utáhnout i splátky úvěru. Na to, aby mohl být jeden spoludlužník z úvěrového vztahu vyvázání, je potřebný souhlas banky. Bance musíte předložit buď doklad o rozvodu nebo dohodu o vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví manželů. Banka následně znovu ověřuje a posuzuje bonitu, tentokrát už jen jednoho z partnerů. V případě, že jeden příjem nebude postačovat na splátky hypotéky [1] , banka může žádost i odmítnout. Řešením v takové situaci může být prodloužení lhůty splatnosti úvěru (platí pouze pro žadatele, který si původně vzal hypotéku na kratší období, řekněme 15, 20 let) Pokud byl původní hypoteční úvěr se splatností 30 let, tak prodloužení nebude možné. Pokud Váš příjem nebude dostatečný (typickým příkladem jsou ženy na mateřské dovolené po rozvodu), další možností může být přizvání dalšího spoludlužníka nebo ručitele do úvěrového vztahu. Tím může být například rodinný příslušník – sourozenec, rodič, nebo i nový partner.

Celkem jednoduchým způsobem zbavení se společné hypotéky je refinancování úvěru novou hypotékou , která je psána už jen na jednoho z partnerů. Ideální je počkat si na konec fixace, kdy máte možnost dluh vyplatit bez jakékoliv sankce. Refinancováním nejenže vyplatíte původní hypoteční úvěr, ale můžete získat i peníze navíc formou bezúčlového úvěru, ze kterých můžete vyplatit bývalého partnera. Pokud by se Vám nechtělo čekat, budete si muset za předčasné splacení hypotečního úvěru v období fixace připlatit poplatek ve výši až 4-5% ze zůstatkové částky. Refinancování hypotéky je vhodné provést až po rozvodu.

Situace je o něco lehčí, pokud ani jeden z exmanželovi nechce v zastavené nemovitosti zůstat bydlet a oba chtějí začít nový život v jiném bytě a na jiném místě. Nejčastějším řešením hypotéky po rozvodu bývá prodej zastavené nemovitosti a následné rozdělení peněz z prodeje. Prodej bytu nebo rodinného domu, který je zatížen zástavním právem banky na nemovitost není sice jednoduchý, ale na druhé stane není ani nemožný . Potřebujete na to souhlas banky. Pokud ho získáte, můžete nemovitost prodat. Kupce nejdříve vyplatí zbývající dluh bance, která následně zruší zástavní právo a nemovitost se přepíše na kupce. Zbytek kupní ceny získají exmanželovi, který si částku rozdělí.

Co dělat když kupce nemá dostatek vlastních finančních prostředků na koupi zatížené nemovitosti? Tehdy je jediným možným způsobem prodej bytu nebo rodinného domu is hypotékou . Není to až tak těžké, jak by se mohlo na první pohled zdát. Kupce převezme splácení hypotečního úvěru za původního dlužníka, nyní prodávajícího. Peníze na účet prodávajících jsou uvolněné až poté, co proběhnou potřebné změny na katastru. Na to, aby bylo možné nemovitost prodat is hypotékou, musí kupující splnit určité podmínky a musí projít Scoring banky. Bude se od něj vyžadovat stejná nebo lepší bonita jako měli původní žadatelé. To vyžaduje zejména z toho důvodu, že kupce přebírá hypotéku se stejnými parametry, tedy stejná splatnost, měsíční splátka, stejná fixace a nezměněna úroková sazba. Tento způsob má výhody pro obě strany. Kupce získá hyptéku bez poplatku za poskytnutí úvěru, který se nejčastěji pohybuje 0,78-0,90% z objemu úvěru, což při větších částkách představuje ušetření i tisíců eur. Další výhodou pro kupujícího je ušetření na znaleckém posudku, protože předmětnou nemovitost není třeba znovu oceňovat. Pro prodávající je zase benefitem, že nemusí hypotéku předčasně splatit a ušetří na poplatku na předčasném splacení.

I když Slovensko nepatří mezi země s vysokou rozvodovosti, iu nás má tento trend stoupající tendenci. Zatímco v roce 2001 byl podíl rozvedených manželství 4,3%, v loňském roce se zvýšil na 7,6%. Na tento jev si zvykli už i slovenské banky, které hypotéky po rozvodu sice neřeší každý den, ale na druhou stranu to není pro ně ani výjimečná situace.

Mohlo by Vás zajímat:

References

  1. ^ hypotéky (smartpozicky.sk)

ziskat půjčku – Google Blog Search