Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Hypotéky jsou levné. Brusel chystá jejich zpřísnění – denik.cz

Praha, Brusel / infografiky / – EU nechce dopustit další realitní krizi, české banky jsou ale v pořádku, zájem o rekord laciné úvěry roste.

Nemáte na splácení? Zábavné. takova Scénáře se více či méně obává každý zájemce 
 o hypotéku. V Česku má momentálně hypoteční úvěr skoro půl milionu lidí, Nejčastěji je to částka kolem 1,7 miliónů korun s dobou splácení na 
 15 až 20 let. Počet nesplacených úvěrů je naštěstí malý: zhruba do pěti procent z celkového počtu. Jenže Ledabyl rozdávány hypotéky dělají problémy jinde v Evropě, především na jihu.

Evropská komise proto hodlá podmínky jejich poskytování zpřísnit. Nově by bankéři Melia klienty důsledněji upozorňuje na změnu úrokových sazeb, nebudou moci rozdávat hypotéky všem, a POkud již dojde k problémům se splácení, banka by neměla hned strašit exekuci. Detaily nové směrnice ale musí nejdřív schválit europarlament. Podle evropske komisaře pro vnitřní trh Michela Barniera by přísnější pravidla Měla zabránit opakování realitních krize. Po té první v roce 2008 začal Hospodářský pád ve Spojených státech, který se Následně přenesli takové do EU.

Kříže, která zachránila?

Českým bankám ale chystané zpřísnění pravidel nevadí. „Když se Podíváme na vývoj nesplácených úvěrů v ČR, Můžeme v případě České hypotečnímu trhu mluvíme o rozumu a štěstí,“ říká Kateřina Krásová z Hypoteční banky, která obhospodařuje třetinu tuzemského trhu s úvěry na bydlení. „Ekonomická recese přišla do ČR právě včas, aby zastavila do tého doby silným meziročním tempem rostoucí ceny nemovitostí, na jejichz platbe se všechny banky podílely, „vzpomíná Krásová. Tým, že se podařilo zabránit „realitní bublinu“, neutrpělo ani klienti ani banky. A problémy se splácení teď má jen málo lidí. „POkud se klient dostane do finančních nesnažím, vždy se ve spolupráci s ním snažíme nabídnout řešení, aby takovou situaci zvládl bez nutnosti prodeje nemovitosti, „doplňuje Kateřina Krásová.

Banky navíc co neviděla zažijí další hypoteční žne. Úroky jsou rekordně levné, podle statistiky Fincentrum Hypoindex se v březnu opět dostaly na nejnižší historickou úroveň 3,17 procenta za rok. Kdo tedy hypotéku ještě nemá, bude ji chtit získat. A hlavně: budou rozsáhlým pohybům mezi bankami v rámci refinancování stávajících hypoték. Podle nedávného odhadu UniCredit Bank letos bude nové podmínky pro hypotéky dohadovat až 100 tisíc lidí, kteří uzavřeli smlouvy v letech 2008 a 2010. I jim ale odborníci radí opatrnost. „Nejčastější chyby jsou, že si lidé nezažádají o refinancování včas či kyvnou na první nabídku Stávající banky,“ říká hypoteční specialista Partners Josef Uchytil. Nelze podle ní vidět jen výslednou sazbu. Změna hypotéky Provaz administrativa i poplatky.

Stavební spoření zákon tolik neoseká

Svého času bylo stavební spoření daleko populárnější než hypotéky. Hlavně kvuli výhodným překlenovacím úvěrům.
I dnes má smlouvu na „Stavebka“ téměř každá rodina, uzavřeno je přes 4,3 milionu smluv. Ovšem Poté, co ministerstvo financí loni přišlo s návrhem stavební spoření osekat, zájem lidí upadal.

Teď se zdá, že by z pohledu stavebních spořitelen a jejich klienti nemuselo být tak špatně. Problematický zákon, který je nyní ve druhém čtení ve Sněmovně, totiž ztrácí podporu poslanců. Proč?

Ministerstvo financí mimo jiné navrhlo, aby státní podporu (dnes 2000 Kč) dostali jen ti, kterým FAKTURA dokázal, že peníze od státu použili pro stavební účely. Ovšem i zpět, 
 s Cimzia poslanci nesouhlasí. Byli by ochotni pro Takové vázání peněz zvednout ruku jen pro nové smlouvy od roku 2014. Tedy bez retroaktivity.

„Zákon dává Svůj velký smysl i bez ní, jestli v parlamentní diskuzi převažuje tento názor, SMIR se s ním, být ho nesdílím,“ citovaly Hospodářské noviny, které na problém upozornili jako první, ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) .

Stávající klienti by tak mohly Zůstat v klidu. Ovšem zákon obsahuje i další změny.
Stavební spoření by se nově mohlo Převést do penzijního spoření av budoucnu takové na platbe školného, ​​a to včetně státní podpory. S tým problém takové není.

Ale lity boj se dá Očekáváme Ohlédneme návrhu, aby stavební spoření mohly od roku 2015 poskytovat Kromě stavebních spořitelen i běžné, takzvané univerzální banky. V tom jsou poslanci Rozděleni napříč spektrem a sehnat pro takový návrh většinu hlasů Může být podle HN problém. Celý zákon by tak teoreticky mohl spadnout pod stůl.

„Klasické stavební spoření všude Kromě Německa poskytují stavební spořitelny. Ministerstvo financí argumentuje tím, že když ho začne poskytovat i banky, zvýší se konkurence. Podle nás to není pravda, „hájí Současný stav tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.“ Spíše donutí spořitelny stát se bankami, coz chystaný zákon umožňuje, „Řekl včera Šedivý Deníku.

Systém spořitelen je ale jiný, a to již od 19. století. Je založen na takzvané uzavřela kolektivním spoření. Klienti along sport a část z nich pak čerpá z naspořené peněz úvěry. Proto spořitelny 
 i dnes Nabízejí levné Překlenovací úvěry: peníze si lze půjčit i pod šest procent, coz je 
 u běžného komerčního úvěru 
 v bance Téměř nereálné.

 Hypotéky