Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Jak získat výhodnější peníze na studium – Pravda.sk

Jana Véghová |

Rádi byste, aby vaše dítě studovalo na střední či vysoké škole a bojíte se, že peněženka na to nebude stačit? Možná vám pomůže některá z těchto možností: půjčka ze Studentského půjčkového fondu, sociální či prospěchové stipendium nebo půjčka od banky. Ještě předtím si však třeba odpovědět na několik základních otázek a nezapomenout na důležité termíny.

Ilustrační foto

Autor: Shutterstock

Začněte tím, zda má studijní obor perspektivu – zda má vaše dítě šanci najít později v dané branži uplatnění. Myslete i na to, že studium na některých školách je finančně náročnější než na jiných – třeba dražší skripta, ubytování, umělecké i některé technické směry si zase vyžadují různé pomůcky a materiál.

V této době je také nejvyšší čas zkontrolovat si termíny podání přihlášek. Většina vysokých škol jejich přijímá do konce března, ale jsou i takové, kam třeba přihlášky doručit do konce února. Pro střední školy je zase nejrozšířenější termín 10. duben. Ale ti, kteří musí dělat talentové zkoušky, podávají přihlášky už do 20. února.

Jak tedy sehnat peníze na studium? Každý může uvažovat kromě sociálních stipendií a půjček z bank i o půjčce ze Studentského půjčkového fondu. Ti, kteří upřednostní zahraniční školy, si zase musí zjistit systém půjček a školného v té které zemi.

Nejvýhodnější je půjčka ze státního Studentského půjčkového fondu.

„Mohou o ni požádat nejen lidé studující na slovenském školách, ale i ti, kteří studují v zahraničí,“ zdůrazňuje ředitelka fondu Elisabeth Kriglerová.

„Studentům fond v současnosti poskytuje půjčky s 3-procentní sazbou a 10-letou dobou splácení. Navíc splácet začíná až po ukončení studia, resp. po ztrátě statusu studenta. „

Poskytované půjčky podle ní představují pro budoucí rozpočet absolventa minimální finanční zátěž, protože měsíční splátky jsou nízké.

U studentů bývá problém, kde si půjčit, protože ručit jim mohou jen rodiče či sourozenci. Tehdy jim mohou vyjít vstříc i banky. Většina rodičů totiž dětem zakládá vlastní studentský účet. Banky jim při zakládání účtu povolí kontokorentní účet, většinou do částky od 500 do 800 eur. Mohou si tak vykrýt nečekané výdaje na studium. A od účtu už není daleko k studentskému úvěru.

„Spotřebitelský úvěr pro vysokoškoláky je bezúčelové úvěr,“ vysvětluje Jan Ondráš z České spořitelny. „Proto netřeba dokladovat, na co student peníze použil. Všem studentům poskytujeme úvěry se stejnou sazbou nezměněné do konce splatnosti úvěru. „

Jenže co když na tom rodina není finančně nejlépe? Pomoci by mělo i sociální stipendium. Určitě nejhorší možností je žádat o půjčku nebankovní společnosti. Tehdy musí každý student počítat s vyšším úrokem a poplatky spojenými s vybavením, čím si společnost vykrývá riziko, že klient úvěr nesplatí. Někdy se ještě může stát, že společnost vyžaduje ručení nějakým hmotným majetkem, jakým může být například auto nebo dům.

„Takovým možnostem se ale raději zdaleka vyhněte,“ upozorňuje finanční expert Maroš Ovčarik.