Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Kružlová: Přes 60 procent obyvatel obce se hlásí k romské národnosti – Život Prešova

Kružlová 6. dubna (ČTK) – Když před několika staletími vznikala obec Kružlová na severovýchodě Slovenska, usadila se zde pouze hrstka lidí, kteří zde začali hospodařit. Podle historických záznamů v osídlení v roce 1600 zde bylo sedm obydlených poddanských domů a statek. O téměř dvě stě let později měla Kružlová 54 domů a 350 obyvatel.
Starosta obce Adrián Gužo říká, že od roku 1880 se počet obyvatel obce v podstatě stále zvyšoval. Před druhou světovou válkou zde žilo skoro 400 obyvatel, v roce 1961 jejich počet překročil 500. Doplnil, že dnes jsou čtvrtou největší obcí Svídnická okresu, co se týče počtu obyvatel. V současnosti má obec 670 obyvatel, z toho asi 380 se hlásí k romské národnosti.
Starosta uvedl, že většina z Romů práci nemá a proto jim nabízejí možnost vydělat si v rámci malých obecních služeb a rovněž se na jistý čas zaměstnali i při výstavbě protipovodňových opatření.
Obec připravuje výstavbu dvou bytovek pro Romy, na kterou získali půjčku ze Státního fondu rozvoje bydlení.
„Teď, v jarních měsících, bychom měli zahájit výstavbu 20 bytů nižšího standardu. Jeden byt má necelých 40 metrů čtverečních. Celkové náklady budou něco přes 400.000 eur, dostali jsme peníze na bytovky i na technickou vybavenost, „pokračoval starosta s tím, že na výstavbě se budou podílet i budoucí nájemci.
Zdůraznil, že i když většina těchto lidí nemá práci, snaží se zajistit si slušné bydlení, není zde tedy osada s chatrčemi. Stejně si prý dobře plní povinnosti vůči obci a příkladně se starají o své děti. Zajímavostí však je, že školní zařízení v této obci navštěvují výhradně romské děti.
„Naši základní školu navštěvuje v současnosti 102 žáků a dalších 38 dětí chodí do mateřské školy. Všichni jsou romské národnosti. Asi 12 chlapců a dívek chodí do školy ve Svidníku, vozí je tam rodiče, kteří pracují ve městě, „konstatoval starosta.
V obci jsou prý až tři romské kapely, které jsou známé již iv okolních vesnicích a chodí hrávat na rodinné oslavy, svatby a zábavy.
Realizuje se zde i projekt terénní sociální práce, v jehož rámci zaměstnaly dvou komunitních pracovníků a jednoho asistenta, přičemž smlouvy mají podepsány do roku 2015. Tito lidé pomáhají romské komunitě při vyřizování žádostí a zajišťují, aby se zapojily do života obce, případně jim pomáhají hledat zaměstnání.