Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Kypr žádá eurozónu o záchranný úvěr – SME.sk

Kypr potřebuje do konce června desetinu hrubého domácího produktu, což je asi 2,3 miliardy eur.

BRUSEL [1] . Kypr oficiálně požádal Evropskou unii o finanční pomoc.

Ostrovní stát chce peníze využít na zastavení krize, do které se dostal kvůli vysoké účasti jeho finančního sektoru v Řecku.

„Účelem požadované pomoci je zamezení rizik pro kyperskou ekonomiku, hlavně těch plynoucích z negativní řetězové reakce ve finančním sektoru, kterou může vyvolat vysoká angažovanost v Řecku,“ uvádí kyperská vláda ve svém stanovisku.

Po penězích ze záchranných fondů Evropské unie již sáhlo Řecko (půjčilo si 110 miliard v květnu 2010 a 130 v březnu 2012), Irsko [2] (85 mld.. v listopadu 2010), Portugalsko (78 mld.. v květnu 2011) a Španělsko (ještě upřesní, kolik si bude muset půjčit, maximálně však 100 miliard.).

Potřebují desetinu HDP

Kypr potřebuje do konce června sehnat částku odpovídající 10% jeho hrubého domácího produktu (HDP) na rekapitalizaci banky Kypr Popular Bank, která má největší expozici vůči řeckému dluhu.

V řeckou působí tři kyperské banky: kromě Kypr Popular Bank ještě Bank of Cyprus a Hellenic Bank.

Vláda v Nikósii měla na výběr ze dvou možností: buď by požádala o úvěr z evropského záchranného fondu, nebo by se pokusila získat bilaterální půjčku od jiného státu.

Přemýšleli i nad Ruskem

V úvahu přicházelo Rusko, které již loni poskytlo Nikósii 2,5 miliardy eur.

Minulý týden se v médiích objevily zprávy, že evropské úřady naléhají na Kypr, aby místo půjčky pro bankovní sektor požádal o záchranný úvěr ve výši 10 miliard eur.

Kypr však chtěl získat finanční pomoc pouze pro své banky, tak jako Španělsko, aby se vyhnul přísné kontrole ze strany věřitelů, kteří za úvěr požadují zavádění tvrdých úsporných opatření.

ico

Velikost kyperské ekonomiky je na úrovni asi 17,5 miliardy eur.

To je zlomek hrubého domácího produktu celé eurozóny, takže případná pomoc Kypru by neměla pro záchranné fondy eurozóny znamenat velkou zátěž.

Například španělská ekonomika je šedesátkrát větší. Mnohem významnější jsou však psychologické důsledky.

idnes.cz

References

  1. ^ BRUSEL (www.sme.sk)
  2. ^ Irsko (www.sme.sk)