Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

L.Nicholsonová by nelegální romské osady řešila přes mikroúvěry či e-pay karty – TASR

L.Nicholsonová by nelegální romské osady řešila přes mikroúvěry či e-pay karty

Bratislava 5. července (ČTK) – Poslankyně Národní rady SR Lucia Nicholsonová (SaS) zatím nezná elegantní způsob, jakým řešit problém s romskými osadami na cizích pozemcích. Zamlouvá se jí však myšlenka mikropůjček. Romové obývající cizí pozemek by si je podle ní mohli brát, koupit si pozemek, na kterém žijí, a půjčky si odpracovat.

Řešením problému osad na cizích pozemcích se zabývají poslanci za Obyčejných lidí a nezávislé osobnosti Peter Pollak a Miroslav Kadúc. Připravují zákon, kterým chtějí zajistit vlastnická práva majitelů pozemků v romských osadách, a také právo na bydlení Romů obývajících tyto pozemky.

Filozofie připravovaného zákona podle slov poslanců spočívá v tom, že stát nabídne majitelům buď výměnu pozemku, nebo jeho odkoupení. „S tím, že v úvodu stát půjčí peníze obci, ta pozemek odkoupí, následně do pěti let si ho budou muset Romové, kteří žijí v této osadě, odkoupit. Následně se finanční prostředky vrátí do státního rozpočtu,“ vysvětlil nedávno Pollak.

Nicholsonová vidí ve splácení pozemků problém. „Neumím si dost dobře představit, z čeho budou Romové ty pozemky splácet,“ uvedla. Upozornila, že drtivá většina lidí, kteří žijí v osadách, je na dávkách v hmotné nouzi. „V případě, že to nebudou splácet, tak dávka v hmotné nouzi je neexekuovateľná, tzn. Stát nebude mít velmi páky na to, jak si to od nich jakýmkoliv způsobem vymáhat,“ vysvětlila.

Dodala, že možná by se řešení dalo propojit na zmiňované mikroúvěry nebo e-pay karty. „Pokud by Romové měli zřízeny účty s trvalým příkazem a ty peníze by automaticky odcházeli státu, tak potom si to umím představit,“ poznamenala. Řešení problému osad na cizích pozemcích by podle ní bylo dobré najít napříč celým politickým spektrem.

vik pop

Domácí redakce přináší sedm dní v týdnu aktuální a pohotové zpravodajství o politickém, společenském a kulturním dění v České republice. Její servis obsahuje informace, které jsou z celospolečenského hlediska důležité nebo zajímavé, přičemž zahrnuje i zprávy o životě v jednotlivých regionech Slovenska. Domácí servis obsahuje podrobné zpravodajství o činnosti a aktivitách prezidenta, Národní rady Slovenské republiky a jejích výborů, vlády SR a státních, společenských, kulturních, církevních i občanských organizací a sdružení.

Zpravodajství z regionů Slovenska je zajišťováno prostřednictvím regionálních redakcí, které zpravodajsky pokrývají všechny kraje a regiony Slovenska. Tisková agentura České republiky má regionální zastoupení v následujících lokalitách: Banská Bystrica, Košice, Nitra, Kežmarok, Komárno, Žilina, Ružomberok, Prievidza, Trenčín, Prešov, Trnava, Vranov nad Topľou.