Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Měnový fond odmítá pomoci Maďarsku – HNonline.sk

Budapešť začala hledat nové možnosti, jak se zajistit v případě problémů. Mezinárodní měnový fond totiž dal zemi „košem“, když jí podle maďarského premiéra Viktora Orbána odmítl dát přístup k výhodným záchranným úvěrům. „Požádali jsme o flexibilní úvěrovou linku, ale měnový fond řekl ne,“ potvrdil premiér.

Vzhůru do tištění peněz
Orbán proto avizoval, že už příští měsíc by chtěl získávat peníze díky prodeji mezinárodních dluhopisů . Za celý rok chce takto získat až čtyři a půl miliardy eur. A klidná situace mu v tomto směru nahrává. „Výnosy z 10letých dluhopisů se v současnosti pohybují do šest a půl procenta, což jsou v historickém kontextu nízké úrovně,“ říká analytik společnosti X-Trade Brokers Kamil Boros. Zároveň řekl, že Maďarsko nepotřebuje peníze akutně.

Pokud by se však burzy dostali do podobných turbulencí, jaké prožíval starý kontinent před více než rokem, Maďarsko by bylo velmi zranitelné. Celý loňský rok prožila krajina v recesi, celkově by se měla její ekonomika propadnout letos o 1,2 procenta, což je nejvíce ze zemí V4. V rámci spolku drží i další nelichotivé prvenství – výšku dluhu veřejných financí. Ta atakuje hranici 85 procent hrubého domácího produktu. Orbán však již oznámil přísnou konsolidaci a skresávanie výdajů.

Jak naznačil maďarský ministr financí Gyorgy Matolcsy, kromě trhů by mohla pomoci i tamní centrální banka. „Je tu stále prostor pro uplatnění banky, aby podpořila ekonomický růst tak, jak to dělá americký Fed, Evropská centrální banka či centrální banka Anglie,“ prohlásil včera. Naznačil tak, že by Maďarsko mohlo nastartovat tištění peněz a rozjet stagnující půjčky pro podniky, ale také dát bankám peníze na nákup státních dluhopisů. To by podle Boros pomohlo i snížit úroky na státních dluhopisech. S tím je však spojených několik rizik včetně nekontrolovatelného růstu inflace. Na druhé straně by zmírnilo riziko, že země si nebude moci půjčovat na trzích pro neschopnost platit vysoké výnosy investorům.

Třetí možnost
„Maďarsko má i třetí možnost – požádat měnový fond o regulérní úvěr. Ten je však vázán na výrazné úsporná opatření, a tak se mu země bude bránit, dokud bude moci, „dodává Boros. To však podle něj v blízké budoucnosti nehrozí, co si myslí i měnový fond.
Přesto, že fond a Budapešť se neshodli na úvěrové lince, souhlasili, že země potřebuje oživit svou ekonomiku. Podle Mihálye Varga, vládního vyjednavače s měnovým fondem, nastal rozkol při hledání návodu, jak to udělat. Fond totiž upozorňuje na nedostatek investic v zemi, což souvisí se slabým půjčováním. A za nedostatkem peněz pro podniky se má skrývat vysoké zdanění bank, kterým se Maďarsko v posledních letech zviditelnilo. O jeho odstranění však náš soused nechce ani slyšet.

Kontextové odkazy ETARGET