Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Nabídky – Půjčky na směnku | iTexty.sk

Samotná směnka představuje jasný důkaz o vzniku finančního závazku dlužníka vůči věřiteli a udává mu povinnost, nebo vyjadřuje jeho slib uhradit držiteli směnky za určitých podmínek určitou finanční částku. Z hlediska zákona je každá směnka, která splňuje všechny formální předpoklady, nezvratným důkazem o vzniku závazku dlužníka vůči věřiteli a všechny důkazní břemeno (vyvrácení platnosti směnky) leží na bedrech žalovaného (ve většině případů dlužníka).

Tato neotrasiteľnosť směnky však nahrává i podvodníkům, kteří donutí svého klienta podepsat směnku před obdržením peněz, nebo směnku pod jakoukoliv záminkou vystaví na mnohem větší částku, než byla sjednána. Dlužník si tak často vůbec neuvědomuje, že svým podpisem uznává závazek v plné výši a nikdo se ho nebude ptát, zda od věřitele vůbec nějaké peníze dostal. Směnka na rozdíl od smlouvy o půjčce žádnou klauzuli o povinnosti věřitele dlužníkovy poskytnout půjčku neobsahuje!

Poskytovatelů půjček na směnku doporučuji hledat na webu 123pozicky.sk/na-zmenku.html [1] – na webu najdete samozřejmě i poskytovatelů jiných půjček.

Zákon přesně stanovuje, jaké náležitosti musí směnka mít, aby byla platná. To je však v drtivé většině případů záležitostí především věřitele. Z hlediska dlužníka je nezbytné všímat si na směnce dvou hlavních údajů – splatnosti směnky a částky, kterou musíme uhradit.

Splatnost směnky udává, za jakých podmínek má věřitel právo na vyrovnání dluhu. Zákon rozlišuje 4 možné typy splatnosti:

  • Na vidění – směnka je splatná po předložení – pokud nechcete, aby Vás věřitel jednoho dne u Vás doma překvapil se směnkou v ruce, raději na tento typ nepřistupujte
  • Na určitý čas po viděné – stejný princip jako u směnky na viděnou, jen je stanovena lhůta, ve které musí dlužník svůj závazek splnit po předložení směnky
  • Na určitý čas po datu vystavení směnky – např. směnka je splatná za 3 roky po jejím vystavení
  • Na určitý den – např. směnka je splatná 1.1.2012, apod.

Součástí směnky může být také místo, kde má dojít k placení. Pokud není uvedeno, je tím místem ze zákona bydliště nebo sídlo povinného (dlužníka).

Částka k zaplacení, tedy částka, kterou bude dlužník muset v den splatnosti směnky zaplatit, může být vyjádřena buď konkrétně částkou, do které již věřitel vypočítávat případné úroky a poplatky, nebo skutečně půjčenou částkou (jistinou) a vymezením roční úrokové sazby.

Směnka může stanovit i postupné splácení dlužné částky. V takovém případě je nutné vyznačit přesné termíny splátek (nebo časové odstupy mezi splátkami) a věřitel musí přijetí každé splátky na směnce potvrdit (napíše datum splátky, výši splátky, jména a podpisy)

References

  1. ^ 123pozicky.sk/na-zmenku.html (www.123pozicky.sk)

pujcky praha – Google Blog Search