Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Německé banky škrtí půjčky pro jih | hn.hnonline.sk – Ekonomika

Roztříštěnost bankovního sektoru eurozóny je předzvěstí jejího vnitřního rozkladu. 56992200

Snímek: Reuters Německé banky ve velkém snižují půjčky pro slabší ekonomiky v eurozóně. Jen v prvních třech měsících skresali objem poskytnutých peněz finančním domem v Řecku, Irsku, Itálii, Portugalsku a Španělsku téměř o pětinu. Podle analýzy společnosti Morgan Stanley ‚s , kterou zveřejnil Financial Times, klesly půjčky na nejnižší úroveň za posledních sedm let.

Strach z rozpadu
Útlum proudění peněz naznačuje, že společný bankovní sektor začíná rozmělňovat. Podle analytika Morgan Stanley ‚s Huwa van Steenisa to signalizuje rostoucí strach z rozpadu eurozóny či odchodu některých jejích členů. Lokální centrální banky se podle něj snaží stabilizovat domácí trhy a tlačí na komerční finanční domy, aby redukovali odliv peněz za hranice.

Podle ekonomů dochází k fragmentaci celého bankovního sektoru v eurozóně. „Určitě je tento vývoj znepokojující, protože v jisté míře naznačuje a předvídá rozklad eurozóny,“ objasňuje analytik Across Wealth Management Radoslav Kasík. Přeshraniční tok kapitálu totiž nejvíce dokladovat jednotnou Evropu „bez hranic“. V posledních letech dochází k zvratu. „Je stále více nacionalizovaný, stále více závazků i pohledávek bank je proti domácím subjektem,“ dodává Kasík. V praxi se to projevuje například tak, že i velký španělský podnikatel má mimo své země velký problém získat úvěr na rozjezd byznysu. Za současných podmínek to i na problémovém finančním trhu Pyrenejského poloostrova není o nic jednodušší. „Bude to mít negativní dopad na reálnou ekonomiku, bude zpomalovat její růst,“ říká analytik J & T Bank Stanislav Panis. Prohloubí se již tak výrazný rozdíl mezi výkonností ekonomiky severu a jihu eurozóny.

Euroban supluje
Ještě před třemi lety bylo zvykem, že finance tekly ze států s přebytkem do těch, které konzumovaly více, než vytvořili.

Bohatší země, hlavně Německo, Francie či Nizozemsko, však přiškrcovat tok peněz do chudších regionů jihu. Zasáhnout proto musela Evropská centrální banka. Prostřednictvím štědrých bilaterálních půjček a úvěrů za více než jeden bilion eur v rámci programu LTRO. Euroban tak uměle nahradila předešlý transfer peněz ze severu na jih. Pokud by to neudělala, hrozba bankrotů bank, ale i některých států by byla podle ekonomů výrazně vyšší.

Nad bankovním sektorem však pomalu ztrácí kontrolu. Nedokáže přinést univerzální řešení, které by vyhovovalo všem. „Zatímco například Italové mají tradici z

minulosti bezbřehého devalvaci měny, naopak, Němci mají tradici silné marky, nízké inflace a vysoké míry úspor. Jde o nesplnitelný úkol pro euroban, „konstatoval Kasík. Na řadě jsou podle analytiků vlády problémových zemí. Reformami musí zvýšit konkurenceschopnost svých ekonomik a navrátit tak důvěru do řad investorů, a tedy i německých bank. Změny nebudou lehké.

V konečném důsledku jde o snižování životní úrovně obyvatelstva. Jen tak se může navrátit přirozené přelévání peněz ze severu na jih, které bude stimulovat ekonomiku celé eurozóny.

Kontextové odkazy ETARGET


ziskat půjčku – Google Blog Search