Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

NRSR: Nový uvěrovým fond má učitelům umožnit půjčku do výše …

Bratislava 17. října (ČTK) – Studentský uvěrovým fond a úvěrových fondu pro začínající pedagogy se mají spojit do jednoho. Nový Fond na podporu vzdělávání by měl vzniknout 1. ledna 2013. Vyplývá to z návrhu zákona o fondu na podporu vzdělávání, který dnes poslanci NR SR posunuli do druhého čtení.

Právní norma také rozšiřuje okruh žadatelů a učitelům umožňuje půjčit si až do výše 30.000 eur. Studentské půjčky v novém zákoně nemají určený limit. V současnosti o půjčku mohou žádat jen studenti prvních dvou stupňů vysokoškolského vzdělávání a začínající pedagogové. „Rozšiřuje se možnost získat půjčku pro další cílové skupiny, a to zejména pro doktorandy, odborných zaměstnanců a ostatních pedagogických pracovníků,“ uvádí se ve vládním materiálu.

Podle návrhu zákona budou při přidělování půjček preferování studenti ze sociálně slabších poměrů, až následně studenti dosahující lepší výsledky. Stejně budou upřednostňování denní studenti před externími. Důležitou novinkou je také to, že zatímco dosud byl strop na studentskou půjčku 1328 eur na akademický rok, nový zákon limit neurčuje. Výše půjčky se bude určovat individuálně. Fixní úroková sazba, která platila dosud, se v zákoně nahrazuje pohyblivou. Studenti dosud spláceli půjčku s tříprocentním úrokem. Pokud zákon projde, úroková saze bude aktualizována jednou ročně podle údajů za předchozí rok. „V roce 2012 by tak základní úroková sazba byla přibližně čtyři procenta ročně, čímž dochází ke zvýšení úrokové sazby půjček pro studenty,“ uvádí se v materiálu. Lhůta splatnosti zůstává maximálně deset let. Jelikož fond může studentům půjčit více než dosud, vládní návrh umožňuje fondu v odůvodněných případech prodloužit lhůtu splácení na dvojnásobek.

V současnosti mohou začínající učitelé z fondu získat maximálně 8298,50 eura. Podle nového návrhu si pedagogové mohou půjčit opakovaně, maximální částka pro jednoho nesmí přesáhnout 30.000 eur. „Fond poskytne pedagogovi půjčku jen do výšky, jejíž splátka nepřekročí třetinu jeho čistého funkčního platu nebo doktorského stipendia v měsíci, kdy podal žádost o půjčku,“ upřesňuje návrh. Učitelé mají na splacení nejvýše 15 let, v odůvodněných případech může fond rovněž rozhodnout o prodloužení lhůty na 20 let.

Návrh navíc stanoví, že v zájmu bezpečnosti zdrojů fondu musí být jeho finanční prostředky vedené výhradně ve Státní pokladně. Fond však nadále zůstává nestátním. Někteří opoziční poslanci exriaditeľovi fondu vyčítali, že prostředky investoval i do nebankovního subjektu, což bylo podle nich rizikové.

Podle opozičního poslance Miroslava Beblavého (SDKÚ-DS) chce vláda těmito změnami uvěrovým fond pro studenty a učitele ještě výrazněji změnit na lichvu instituci. Beblavý tvrdí, že podle odhadů toho, jak si Slovensko půjčuje, může jít úrok jen směrem nahoru. „Závisí to bude na mnoha faktorech, od situace na mezinárodních trzích, na tom, zda se vládě podaří redukovat deficit veřejných financí,“ doplnil s tím, že studenti budou rukojmími toho, jak draze si stát bude půjčovat.

Podle poslance problém fondu v současnosti spočívá v tom, že studenti o něj nejeví velký zájem. „Místo toho, aby přemýšleli, jak fond zatraktivnit, spíše se tam snaží zamknout studentů, které tam už mají, nebo kteří si musí půjčovat. Nenabízíme atraktivní služby a úroky, ale těch, kteří nemají na výběr ‚zmáčkneme‘, co se dá, „řekl Beblavý.