Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

NRSR: Úroky na studentské a učitelské půjčky zřejmě nepřesáhnou …

Bratislava 13. listopadu (ČTK) – Úroková sazba na půjčky studenty a učitele z Fondu na podporu vzdělávání (FPV) zřejmě nebude moci přesáhnout 4,5 procenta. Ve svém pozměňovacím návrhu, který dnes schválili členové školního parlamentního výboru, to prosazuje opoziční poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS).

Zatímco v současnosti jsou studentské půjčky úročeny třemi procenty a učitelské čtyřmi, podle zákona o FPV z dílny ministerstva školství by se úrok určoval podle státního dluhu. Beblavý označil tento princip za riskantní. „Jsem velmi rád, že všichni poslanci podpořili strop na úrokové sazby, protože podle toho, jak to bylo postavené, kde se váže úroková sazba na to, kolik stát platí za svůj dluh, by to mohlo znamenat, že pokud se tato vláda vydá řeckou cestou, tak se s ní vydají i studenti a učitelé a budou platit o desítky eur více, „reagoval Beblavý.

V pozměňovacím návrhu chtěl také prosadit, aby studenti nemuseli platit poplatek za předčasné splacení půjčky, ani poplatky za úvěrové účty. Proti předčasnému splácení půjčky však podle poslankyně Směru-SD Ľubica Roškovej byly orgány současných úvěrových fondů. Při splacení půjčky do konce studia studenti neplatili úrok. Fondy tak měli o to větší náklady na správu půjčky.

Nový Fond na podporu vzdělávání, který spojí v současnosti existující Studentský uvěrovým fond a úvěrových fond pro začínající pedagogy, by měl vzniknout 1. ledna 2013. Právní norma rozšiřuje okruh žadatelů. Zatímco zatím si mohli půjčit jen začínající učitelé, z nového fondu si budou moci půjčit i učitelé, odborní pracovníci škol a také doktorandi. Pedagogům umožní nový fond půjčit si až do výše 30.000 eur. Studentské půjčky v novém zákoně nemají určený limit. Doposud byl strop na studentskou půjčku 1328 eur na akademický rok. Výše půjčky se má po novém určovat individuálně. Podle návrhu zákona budou při přidělování půjček preferování studenti ze sociálně slabších poměrů, až následně studenti dosahující lepších výsledků.

UPOZORNĚNÍ: TASR ke zprávě vydá zvukový záznam.

Podobné články:

  1. ŠKOLSTVÍ: D. Čaplovič chce prosadit studentské půjčky bez zákonného stropu [1]
  2. NRSR: Nový uvěrovým fond má učitelům umožnit půjčku do výše 30.000 eur [ 2]
  3. M. Beblavý chce zakázat poplatek za předčasné splacení studentské půjčky [3]
  4. Beblavý: Vláda chce změnit uvěrovým fond na lichvu instituci [4]
  5. VLÁDA: Nový uvěrovým fond má učitelům umožnit půjčku do výše 30.000 eur [5]