Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

O zmařen životech matky a babičky má přemýšlet šest let – Rádio Impuls

Na šest let do věznice s ostrahou poslal v pondělí Městský soud v Praze 37letou Kateřinu Frankovou původem z Kladna Autor: Pražský deník / Milan Holakovský

vydáno: 11.12.2013, 11:11

Praha – Prozatímní Teck za smrtí matky a dcery, žen ve věku 80 a 55 let, které si vzaly život Počátkem března 2011 v křoví nedaleko cyklostezky v Šáreckém údolí, udělal Městský soud v Praze. Senát Evy Brázdilová poslal na šest let do věznice s ostrahou 37letou Kateřinu F., která je Nejbližší příbuzní obou zesnulí. Dcerou a vnučkou.

Z podílu na sebevraždy jejich nejbližších ji sice trestní senát v čistě ženském složení neviny – podle psychiatra Petra Navrátila to ale byla právě obžalovaná, kdo obě ženy k Zoufalé činu dohnal. Právě ona je Primea ke společné sebevraždy. „Dostali se do paranoidní depresivního stavu,“ shrnul psychiatr závěry, k nimž Dospěl po posouzen korespondence i výpovědí svědků.

Východisko: smrt

K tragickému vyústění plynoucími z nekončících a naopak sílících pocitů beznaděje, melancholie i obav z neznámého nebezpečí, Stejně jako z života ve hmotě nedostatku, a dokonce i o hladu, přivedly dvojici nešťastníci právě počínání Kateřiny F. A to přesto, že se s nimi vůbec nevídané! Právě to bylo Součástí jejich snah. Omezení osobních styků i kontaktu přes telefon totiž zapadalo do historky, které si vymyslela. Podle Státního zástupce Vladimíra Mužíka kvuli tomu, aby získala majetkový prospěch, z pohledu soudu proto, aby zakryla fakt, že nerespektovala domluvu s matkou. V té nešlo o nic menšího než o vlastnictví bytu ve Štechová ulici v Kladně ao jeho prodej.

Domluva neplatila

Úplně na počátku případě ale stojí jiný byt. Byt v Ciolkovského ulici na pražské Dědině, ve kterém zesnulí ženy žíly. Ten byl v rámci privatizace k mání za výhodnou cenu. Jen tři sta tisíc! Ovšem pouze za podmínky, že zájemce není vlastníkem jiné nemovitost určené k bydlení. A právě tady byl kladenský být překážkou. Nikoli ale neřešitelnou. Byt v Kladně matka darovací smlouvou převede na svou dceru, nyní obžalovanou Kateřinu F. – S tím, že ona byt prodá, pro sebe si pořídí menší a část peněz bude použita na zaplacení privatizovaného bytu v Praze.

Co se ústně domluvilo, ale poté neplatilo. A Kateřina F., která nepodnikla nic z toho, co bylo ujednání rozjela kampaň jak z horroru. Jenom s tím, že oběti nebyly nějaké fiktivní figury, ale její vlastní krev. Máma a babička. Oběma totiž tvrdila, že při prodeji kladenského bytu náhodou rozrýt zločinecký gang zaměřující se právě na Čachrov s nemovitosti – a nyní se musí skrývat, protože jí hrozí nebezpečí. V tomhle mafiánském případě prý totiž figurují nejenom hrozby, ale i nálože pod prahem – a dokonce už jsou i mrtví …

VYNUCENÉ Skrývání

O ni samotnou je prý postaráno, protože ji policie zařadila do programu ochrany svědků – jiné je to ale s oběma obyvatelky pražského bytu, které jsou takové v pozici svědkyně. Na to, aby pomohla i jim, prý policie nestačí; nemá dostatek peněz ani lidí. Musejí se tedy chránit samy. Nejlepší bude z bytu vycházet minimálně, raději skoro vůbec, a přesušit jak osobní, tak i telefonické kontakty s přáteli, známými i se členy rodiny. Včetně jí samotné. A je nutné Mít trvale sbalené zavazadlo pro případ, že by se situace vyhrotila a obě ženy se musely uchýlit do ústraní.

Tohle všechno obžalovaná Během celého roku 2010 a pak i v dalších měsících očkováno do hlav svým Nejbližší na dálku, prostřednictvím telefonu. A potvrzuje její výmysly Mely i SMS zprávy, které posiluje z dalších mobilních čísel. Jménem policie. S podpisy vymyšlených kriminalista Součka, Šimka a Petráska. Život ve lži umocňovala ještě zprávami o tom, že je těhotná, Později dokonce matce a babičce tvrdila, že se jí narodilo dítě. Ani tohle Nemělo s pravdou nic společného.

Pravda nezvítězila

Obě oběti se pokyny na dálku Skutečně řídil. Po dlouhé měsíce zůstávaly zavřené v bytě. V sociální izolace, samy se Svými pocity strachu a ohrožení. Navíc Dlouhodobě Stradale, protože za této situace si mladší z žen nehledala práci, a tak obě žíly – ať sepíše živořili – jen z 11tisícového důchodu matky. Splácet úvěr na byt, který si musely Vzít, už nezvládali. Výsledek? Rozvinula se u nich závažná duševní porucha, umocňována ještě vysílení a hladem. Nic na tomto stavu již nemohly změnit snahy některých člena rodiny. Marné bylo Přesvědčování jedné příbuzné, která na konci léta 2010 přinese výpis z katastru nemovitostí, aby jím doložila, že kolem vlastnictví bytu v Kladně se nic nezměnilo a převody nemovitostí nedošlo. Což tedy znamená, že sestřenice Kateřina nemluvně pravdu.

Tohle vysvětlování ale nikam nevedlo. Obě ženy setrvaly v postoji, do něhož byly vmanipulovány, konstatovala předsedkyně senátu Eva Brázdilová. „Nekola Věříte víc a někomu méně,“ poznamenal k tomu psychiatr Navrátil. Situace Dlouhodobě manipulovaných žen už podle ní nebylo možná slova ovlivňuje. Mohly by zasáhnout jedině léky, které by změnily biochemii mozku. Ale kdyby ustal vytrvalý tlak, situace by se po nějaké době normalizovala. Jenomže – ono to bylo přesně naopak: neustálé živeni problému, nový a nový přísun stále znepokojivějších zpráv, být pouze pomocí telefonu a SMS zpráv … Konec rok a čtvrt trvajícímu utrpení přineslo až 2. březen roku 2011, kdy se obě ženy rozhodly opustit tento svět. S tichou výčitkou v podobě dopisu Napsáno trojici údajných policistů, ve kterém smýšlení osobám se jmény Souček, Šimek a Petrásek vypočetly všechny dluhy – od půjček od známých přes nedoplatky za elektřinu až po pohledávky zdravotní pojišťovny.

Rozhodně Odvolání Žalobce Vladimír Mužík neuspěl s návrhem soudit obžalovanou za vydírání se smrtelným Následkem. Na šest let do vězení ji soudkyně Eva Brázdilová posílá za způsobených Těžké újmy na zdraví. Právě tak lze hodnotit rozvinutí paranoidní depresivního syndromu, vzešlého z dlouhodobé a stupňujícího se psychického tlaku. A stav to musel být velmi závažný, když vedl až k dvojnásobné sebevraždy; soud však neshledal, že by za Fatální následek byla obžalovaná Přímo Odpovědní. Provinila se pak Rovněž Poškození cizích práv. Motivace těžko pochopitelná jednání ale podle soudu, vycházejícího z psychologického posudku, nebyla Cílená k zisku. „Jen k řešení momentální situace, kdy obžalovaná zastírala, že nesplnila dohodu s maminkou,“ uvedla předsedkyně senátu.

Za Těžké ublížení na zdraví stanoví trestní zákoník sazbu od pěti do 12 let . S ohledem na Dosavadní bezúhonnost obžalované Zust senát při dolní hranici sazby. Vhledem k dlouhodobé páchání trestné činnosti s rysy bezohlednosti, a takové s ohledem na absenci pocitu viny a odpovědnosti, nakonec vyměřil šest let ve věznici s ostrahou. Nepravomocně. Konečné slovo bude Mít Vrchní soud v Praze. Obžalovaná se okamžitě po vynesení verdiktu odvolala, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Autor: Milan Holakovský

 Sdílet a uložit