Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Od nového školního roku skončí na středních školách 171 oborů – TOPKY

„Půjde například o mechanika automobilových linek, kontrolora potravin, informační technologie a informační služby v cestovním ruchu, právo a podnikání či reklamní tvorbu nebo ochranu osob a majetku,“ informovalo ministerstvo školství. Nové moderní obory podle rezortu reagují na aktuální požadavky trhu práce.

Konec téměř dvou stovek oborů avizoval koncem loňského roku exministr Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS). O tom, které odbory skončí, rozhodl podle něj souběh tří kritérií, a to nezájem studentů dva cykly po sobě, nezájem zaměstnavatelů o absolventy těchto oborů a zdvojování s jinými, již existujícími odbory.

Mezi obory, kde se alespoň dva roky po sobě nepřihlásil žádný student, nebo byl zájem minimální, patří kamenictví či strojírenství – hydraulické systémy. Odbory, o které nebyl zájem studentů a navíc zbývaly jejich absolventi bez práce, byly například mechanizátor rostlinné výroby nebo Polygraf – tisk na polygrafických strojích. Pro věcné zda obsahové překrývání některých oborů ministerstvo rozhodlo ze seznamu vyřadit některé užší specializované obory jako hutník – výroba koksu, hutník – výroba železných kovů, hutník – výroba neželezných kovů a hutník – tváření kovů. V síti zůstává obor hutník.

Ministr školství Dušan Čaplovič (Směr-SD) při svém nástupu avizoval, že chce vzdělávání více propojit s praxí. Ministerstvo tvrdí, že připravilo takové legislativní změny, aby zástupci zaměstnavatelů nebo profesních organizací mohli do procesu vzdělávání vstupovat již při tvorbě státních vzdělávacích programů nebo přímo školních vzdělávacích programů či při stanovování počtu otevřených tříd prvních ročníků. Nová legislativa má také umožnit firmám, aby mohli vstupovat do vzdělávacího procesu například prostřednictvím zástupců zaměstnavatelů v řadách škol nebo zastoupením na závěrečných, maturitních či absolventských zkouškách.

„Snaha o propojení teorie s praxí opravdu směřuje k tomu, aby co nejvíce žáků ve středním odborném vzdělávání absolvovalo co nejvíce praktické přípravy přímo ve firmách a pro konkrétních zaměstnavatelů,“ uvedl mluvčí ministerstva Michal Kaliňák.