Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Orbán po schůzce s Barrosem věří v zelenou pro úvěr – Pravda.sk

Maďarský premiér Viktor Orbán v úterý už srovnáván Brusel s někdejší komunistickou Moskvou. Na neformálních rozhovorech se šéfem Evropské komise Josém Barrosem v sídle evropských institucí se snažil uhladit spory, pro které Unie blokuje snahu Maďarska dohodnout si preventivní půjčku od Mezinárodního měnového fondu.

Podle vlastních slov uspěl. „Dostali jsme se velmi blízko k tomu, abychom mohli dosáhnout zásadní průlom. Je to otázka dnů, nanejvýš týdnů,“ citovala Orbána agentura MTI.

Maďarský premiér ještě před několika dny ostře kritizoval Brusel, že maří snahu Budapešti získat záložní úvěr ve výši 15 až 20 miliard eur. Tuto záchrannou síť naléhavě potřebuje, aby na refinancování svých dluhů získala na komerčních trzích peníze za nižší úroky.

Orbán označil za nehorázné, že zatímco Egypt, Pákistán, Čad či Bělorusko, které také požádali o podobnou pomoc za posledních pět měsíců, ji už dostali, Maďarsko musí stále čekat, až mu Evropská komise vůbec odebrat zahájení jednání s měnovým fondem. Svou útočnou rétoriku z minulého měsíce, když Evropskou unii přirovnal k Sovětskému svazu o uplatňování politiku diktátu k satelitům, však před schůzkou s Barrosem zmírnil.

„Rozdíl mezi Bruselem a Moskvou je ten, že s Moskvou jsme kdysi nemohli diskutovat,“ citoval zpravodajský portál Index z Orbánovej přednášky v bruselském Evropském politickém centru.

Rozhovor s Barrosem Orbán označil za jakousi inventuru sporných otázek. Brusel vede proti Budapešti řadu právních procedur a právě dnes má Evropská komise rozhodnout, které odpovědi maďarské vlády ji uspokojili a které posune dále na evropský soud. Maďarský premiér připustil, že ačkoli jeho vláda v připravených novelách kritizovaných zákonů většina připomínek Evropské komise vyhověla, některé sporné otázky s největší pravděpodobností skončí na lucemburském soudu.

Orbán odmítl ustoupit v rozhodnutích, kterými se snížil věk povinného odchodu soudců do důchodu ze 70 na 62 let a zrušil úřad ombudsmana pro ochranu údajů. Kompromis odmítl i ve více sporných bodech zákona o centrální bance, které Brusel vnímá jako ohrožení její nezávislosti. Maďarský premiér trvá na tom, že guvernér národní banky má skládat přísahu na ústavu a jeho plat se má ze současných bezmála 26 800 eur čtyřnásobně snížit.

Přestože Evropská komise dala předtím jasně na vědomí, že dokud bude mít pochybnosti o nezávislosti národní banky, zahájení rozhovorů Maďarska s měnovým fondem o úvěru nedoporučí, Orbán po včerejším setkání s Barrosem čišel optimismem. Rozhodnutí o zahájení rozhovorů „je mnohem blíž, než si kdokoliv dokázal představit“, prohlásil. „Překážky prakticky padly,“ dodal podle portálu deníku Népszabadság.