Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

P2P půjčky přes web začínají v Česku. Slováci si musí počkat …

 Klikněte pro větší obrázek Češi si mohou vyzkoušet nový model poskytování půjček. Služba pod názvem P2P totiž dorazila z Ameriky i k našim sousedům. Jako první ji začal provozovat server Bankerat.cz [1] . Jeho výkonný ředitel Roman Kakos hovoří o velkém zájmu: „Jsme doslova zahlceni, což je vidět iz počtu probíhajících aukcí.“, Řekl pro Živé.sk.

Princip je jednoduchý. Zájemci o půjčku navštíví internetovou stránku, na níž nabízejí běžní lidé své volné peníze a zadají kritéria, na základě kterých si chtějí půjčit. Pokud dojde ke shodě mezi žadatelem a poskytovatelem, proběhne obchod. Úrok za půjčku je pochopitelně nižší než v bankovním subjektu, což je lákavé pro ty, kteří si chtějí půjčit.

Zároveň je však úrok vyšší, než na běžném spořicím účtu, na kterém by měly tyto peníze běžní lidé uloženy. Provozovatel stránky je v tomto obchodě jakýmsi mediátorem. Má na starosti zejména administrativu.

Pokračování článku níže

V čem je riziko?

Negativem P2P půjček je, že celá odpovědnost je na věřiteli. Pokud totiž dlužník přestane splácet své závazky, server postoupí jeho pohledávku firmě, která ji bude vymáhat, přičemž se případu vzdává. Server také nemá přístup k databázi dlužníků, kterou používají velké banky. Nemůže si tak ověřit poctivost žadatele o úvěr. Poskytovatel peněz si tedy musí dobře spočítat, zda se mu riziko vyplatí podstoupit – pokud si nevědomky vybere neplatiče, bude to jen jeho problém. Podle jména si osobu také neprověří – každý totiž na stránce vystupuje pod přezdívkou.

 Klikněte pro větší obrázek Podle informací na stránce Lupa.cz [2] však zkušenosti ze světa ukazují, že to s dlužníky není až tak zlé. Britský server Zopa.com [3] , který nabízí stejnou službu, eviduje jen 0,7% nesplacených úvěrů.

V Americe nastal boom během hospodářské krize a možná i proto jsou tam horší výsledky-20% neplatičů jen na serveru Prosper.com [4] .

Slovensko je v plánu

Služba Banker chce začít v kratším čase působit iu nás. „Časový horizont ani firemní politiku zatím nebudeme zveřejňovat, ale nemělo by to trvat dlouho. Myslím, že Slováci budou reagovat na platformu P2P půjček podobně jako lidé v Česku, Německu nebo ve Velké Británii, tedy velmi pozitivně, „řekl Kakos.

References

  1. ^ Bankerat.cz (www.bankerat.cz)
  2. ^ Lupa.cz (www.lupa.cz)
  3. ^ Zopa.com (www.zopa.com)
  4. ^ Prosper.com (www.prosper.com)