Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Peter Abrman ke ekonomické krizi: Mým snem a představou je …

Napsal (a): Martin Jančo, titulek redakční, revidováno | Zveřejněno: Čtvrtek, 18. srpna 2011, 8:39 (CEST)

Ve čtvrtek 4. srpna 2011 výrazně poklesly akcie na americké burze. V pátek 5. srpna mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor (S & P) snížila Spojeným státům americkým, rating z úrovně AAA na AA +, což jim umožňovalo mj. půjčovat si od jiných států za nižší úroky.

Na otázky k tomuto tématu odpověděl Peter Abrman, mluvil se Martin Jančo. Peter Abrman je pastor v křesťanských sboru v Novém Městě nad Váhom, ve Spojených státech amerických býval 19 let. Od roku 2000 nadále pravidelně navštěvuje sbory v USA.

O co vlastně jde?

Jako jeden z důvodů, proč S & P snížily rating, uvedli: „Nevidíme politickou stabilitu řešit ekonomické problémy.“ Dohoda o zvýšení dluhového stropu trvala 9 dní, dokud se demokraté a republikáni dohodli, v mých očích, na nejvážnějším ekonomickém rozhodnutí v historii USA. Kdyby se nedohodli, tak by se stalo například to, že důchodci, kteří by měli zítra dostat důchody, nedostanou žádné peníze, protože by nebylo z čeho.

Druhý bod, proč S & P snížily rating, je, že v procesu zvyšování stropu se dohodli, že v průběhu 10 následujících let sníží své výdaje o 2 miliardy dolarů, což je vůči celkovému dluhu přibližně 0,1% . „Na to, abyste byli v našich očích finančně zdraví, jste měli snížit výdaje o 4 miliardy – málo jste snížili své výdaje na příštích 10 let, my v tom nevidíme záruku zdravého finančního zřízení“ napsali ve svém vyjádření.

Kde jsou příčiny dnešní hospodářské krize v USA?

Z určitého pohledu můžeme říci, že historie Spojených států začala s Bibli v ruce. Spojené státy jako takové byly založeny 13 koloniemi, které vytvořily ústavu na základě a na principech Slova Božího. V tomto duchu se rozvíjela celá země-smysl soudnictví, spravedlnosti, vlády a svobody. To trvalo kolem 250 let, přibližně do konce 2. světové války. Na konci 60 – tých let se začalo na světové scéně vyvíjet řadu událostí, které velmi ovlivnily i Ameriku. Vzniklo například hnutí Hippies, které spojuje s frází „Sex, drugs and rock’n’roll“. Tyto tři věci přinesli do této generace úpadek vnitřní morálky.

Dlouhé desetiletí se v každé škole den začínal modlitbou. To znamená, že celé ty desetiletí a staletí ve veřejných školách měla Bible své místo. I když nebyly všichni křesťané, ale ten stát, národ něco reprezentoval – „Stojíme na Bibli“. V roce 1963 Madalyn Murray O’Hairová vyhrála soudní spor u Nejvyššího soudu. Odmítala, aby se její syn ve škole jako ateista modlil k Bohu. Od tohoto momentu Bible as Biblí i Bůh, byl postupně vyhozen ze škol.

Třetí velmi vážný problém byla legalizace potratů v roce 1973. Od té doby bylo zabito řádově 100 až 200 milionů nenarozených dětí. Na to Amerika doplácí. A ještě doplatí víc! Jako? Tato prenesmierna množina nenarozených dětí plus další populace, která by vznikla díky těmto nenarozeným dětem, reprezentují obrovskou pracovní sílu, která by vytvářela finanční zajištění státního důchodového systému. Nyní, když všechny tyto děti chybí na pracovní scéně a tím i k pomoci nést důchodové břemeno, kdo bude toto břemeno nést? A to vytváří velmi stresovou, až tragickou situaci důchodců, kteří se přičinili přímo či nepřímo o vyvraždění pracovní síly, která by se měla o nich finančně postarat.

Když se dívá Pán Bůh na nějaký národ, který na osobní úrovni a na veřejné úrovni ve školství pohrdl Božími principy a zlegalizovat zabití nenarozeného života, nemysleme si, že Pán Bůh bude mít vůči takovému národu otevřené srdce.

Vy jste byli ve Spojených státech amerických delší dobu. Jak jste vnímali stiuáciu přímo tam na začátku 80. let, když se možná ještě dal ten úpadek zastavit?

Když jsem došel do Států v roce 1981, začal jsem poslouchat první upozornění – „Dejme pozor, Amerika se začíná podobat Římské říši“. Mnozí vidí paralelu mezi Římskou říší a Amerikou v té prosperitě, v svržení morálky a zvlášť v homosexualitě, která je jedna z ohavností v očích Božích.

Jak mají křesťané reagovat na krizi?

Já si myslím, že kdybychom jako věřící lidé realizovali základní finanční a hospodářské biblické principy v našem osobním hospodaření, tak by tato krize s námi vůbec nepohnula. A narážím na takové praktiky, jako neopodstatněné půjčování si peněz, zbytečné utrácení na věci, které nepotřebujeme a nedostatek našeho osobního spoření. Mým snem a představou je, aby si křesťané nebrali žádné půjčky. Jen když je to nezbytně nutné, tak hypotéku a ve velké opatrnosti půjčku na auto. Ostatní úvěry vůbec ne. A při podnikatelských půjčkách si to třeba dvakrát promyslet. Důležité je být moudrý kupovat, protože my nepotřebujeme mít všechno, co chceme. A my máme hodně věcí, které jen chceme a nepotřebujeme a tím se omezujeme v třetí důležité oblasti a to je v oblasti spoření financí. Každý zdravý člověk, za normálních ekonomických podmínek, ve kterých většina z nás žijeme, by měl dokázat vytvořit vyšší hodnotu než zkonzumuje. Jenže problém je, že většina lidí sní víc, než je hodnota, kterou vytvoří.

Copyright © 2011 Křesťan Dnes. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nemůžu být publikována, vysílání, přepisování, nebo distribuován bez souhlasu vydavatele Křesťan Dnes.