Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Pohoršení nad zlatými padáky se rozplyne jako dým – iDNES.cz

Politici všech stran a hnutí se shodují v tom, že podniky, které jsou pod správou státu, mají vést kvalitní lidé a že i jejich odměňování musí být nastaveno tak, aby řídící posty mohli zastávat nejlepší odborníci. Aby se správná zásada realizovala iv praxi, chybí veřejným činitelům dvě věci – elementární odvaha, když ji mají prosazovat veřejně, a elementární poctivost, když ji uplatňují tam, kde jim veřejnost nevidí na prsty.

Když přijde na lámání chleba, zásadu přiměřeného odměňování obhajují pouze funkcionáři, kteří měli rozhodující vliv na to, kdo funkci obsadil. Ostatní, protože nejde o „jejich“ člověka, jsou najednou příkladně šetrní a snaží se tak i vystupovat. Tam, kde se o platech veřejně nemluví a kde o nich rozhodují vlivní političtí hráči v zákulisí, nemá jejich „velkorysost“ žádné hranice a ani omezení. A to bez rozdílu stran a hnutí.

Míra nehoráznosti

Ministr dopravy Ján Počiatek, který v resortu dopravy odhalil zlaté padáky předchůdce, se nechal slyšet, že jemu osobně nevadí „velkorysé odměňování managementu, který vytáhne podnik ze zásadního problému“, ale že považuje za nehoráznost, pokud „nějaký obyčejný bezvýznamný politický nominovaný dostane takové štědré odměny za to, že tam více méně vůbec nic neudělá“. Jenže to, co J. Počiatek označil za „nehoráznost“, se děje už přinejmenším čtvrté funkční období, přičemž míra nehoráznosti, s jakou se to dělo, nebyla během první vlády Roberta Fica nejnižší.

Státní akciové společnosti vznikly za éry Mikuláše Dzurindy, aby státní podniky hospodařily efektivněji. Při jejich zřizování se však zanedbali i základní věci, což mělo za následek systémové selhání. Stát jako vlastník ani ministerstva jako vykonavatelé akcionářských práv nevytvořili a neuzákonili jasná pravidla výběru, řízení a odměňování zástupců státu v orgánech těchto společností. Analytik Aliance Fair-play Peter Kundera před více než desetiletím sice zaznamenal snahu ministra financí Ivana Mikloše zabránit excesům v odměňování, ale nic z ní nevedl. Důsledky na sebe nenechaly dlouho čekat.

Už v době druhé Dzurindovy vlády kreativní managementy státních akciových společností dostali do podnikových kolektivních smluv i do svých pracovních smluv ustanovení, které jim poskytli právní nárok na extrémně odměny a ještě vyšší odstupné. Po nástupu první vlády Roberta Fica se změnilo pouze jedno – nároky se ještě vystupňovaly. Pokud v roce 2006 kandidáti druhé Dzurindovy vlády odešli ze Slovenské elektrizační přenosové soustavy (ČEPS) s průměrným odstupným 100 tisíc eur, kandidáti první Ficovy vlády vzali na odstupném v průměru 146 tisíc eur.

Zaujal vás článek a chcete si ho přečíst do konce?
Staňte se předplatitelům [1] TRENDU

Předplatné si můžete objednat is online úhradou přes Tatra Pay / CardPay, čímž ihned získáte přístup k TRENDU na webu, v iPadu, iPhone a tabletě s Androidem. Další výhody předplatného » [2] [3]

Pokud už jste předplatitelem:

  1. Přihlaste se [4] do eTRENDU
  2. V Nastavení v záložce Předplatitelé [5] zadejte číslo faktury za předplatné. Pokud jste platbu realizovali online, zadejte e-mailem doručen aktivační kód
  3. Zóna Předplatitel TRENDU je aktivována

© 2012 TREND Holding, spol. s r.o.