Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Přichází hyperinflační kolaps? (Komentář) | finweb.hnonline.sk – HNonline.sk

Centrální banky mohou spustit svým jednáním hyperinflaci, která způsobí kolaps. 58985880

Po třech týdnech zisků zaznamenali minulý týden US akciové trhy mírný pokles. Zatímco akcie byly podpořeny novými měnovým pobídkami ze strany Fedu, který rozšířil QE3 + o 45 mld.. USD měsíčně v podobě nákupů dluhopisů a také oznámeními plánů zpětných odkupů akcií ze strany společností jako DuPont nebo Berkshire Hathaway, negativní vliv na trhy měly opět akcie společnosti Apple. Na ty poslední týdny přicházejí stále negativní zprávy, jelikož poptávka po iPhone 5 není až tak velký jak se očekávalo a také firma plánuje do budoucna níže objednávky komponentů svých zařízení. Nakolik je Apple největším komponentů indexů Nasdaq 100 i S & P500, mají pohyby tohoto gigantu vliv i na tento index.

Fiskální útes stále bez řešení

Kromě pohybů akcií Apple ovlivňoval minulý týden obchodování i fiskální útes. Šéf republikánů ve sněmovně reprezentantů Boehner řekl, že nevidí příliš velký prostor pro dosažení dohody před Vánocemi a podle tehdy aktuálních zpráv už odjel na svátky domů. Víkendu ale zveřejnil svůj nový návrh týkající se řešení fiskálního útesu. Demokratům nabídl návrh zvýšení daní pro domácnosti s vyšším příjmem než 1 mil.. USD, který by měl v průběhu následující dekády přinést do rozpočtu 450 mld.. USD. Následně 550 mld.. USD by měla přinést změna daňových zákonů. Celkově by tedy měli vyšší daně přinést do rozpočtu 1 bil. USD. Obama původně chtěl zvýšení daní o 1,6 bil., Který následně snížil na 1,4 bil. Zatímco Obama chtěl zvýšit daně již pro domácnosti s příjmem nad 250 tis. USD, Boehner až pro ty s příjmem nad 1 mil.. USD. I když už obě strany učinily ústupky, stále to na dohodu není a bude třeba další jednání, dokud obě strany najdou vybalancovaný návrh. Do Vánoc to ale pravděpodobně nebude a alespoň v nějaké formě pravděpodobně na vyvinutí tlaku na „druhou stranu“ bude muset fiskální útes být.

Japonská budoucnost: inflace a slabý jen

Nejdůležitější zprávy víkendu se ale netýkaly fiskálního útesu, ale politiky v Japonsku. Nedělní volby v Japonsku skončily vítězstvím strany LDP v čele s Abem, který se na post premiéra vrátí po pěti letech. Strana spolu se svým koaličním partnerem New Komeito získala 325 hlasů, což je v 480 členné dolní komoře parlamentu superväčšina. Díky tomu může strana dokonce prosadit některé zákony i přes opačnému hlasování horní komory. To znamená, že s některými stimulačními zákony nebude muset Abe čekat do léta, kdy budou volby do horní komory, ale prosadí jejich mnohem dříve. Souhlas horní komory například potřebuje nominace vedení BoJ. Trhy začaly hned započítávat možnost agresivních pobídek, což vyústilo do růstu výnosové křivky na japonských dluhopisech. Výnos na 20letých dluhopisech je o 99 bp vyšší než na 10letých dluhopisech. Takto strmá nebyla výnosová křivka od roku 1999. Pro srovnání, v US je taková strmost na 68 bp. Reagoval i jen, který oslabil oproti dolaru na 20-měsíční minima. Pobídkami, které začíná trh započítávat, jsou nominální ekonomický růst na 3% a inflace na úrovni 2%. Abe také zvažuje, zda náhodou nezruší plánované navýšení DPH, která má být zdvojnásobit v roce 2015. Ratingová agentura S & P řekla, že může v případě nepokračování v reformách revidovat rating AA-a případně i snížit rating. Trh s CDS zatím na japonskou politiku nereagoval. Kromě agresivních monetárních pobídek se mluví io dalších fiskálních pobídkách. Zatím se mluví o objemu 5-10 bil. jenů. tento balíček by mohl být ohlášen již v lednu. Agentura Nikkei zas říká, že monetární pobídky by měly pod vedením kandidátů LDP probíhat v pravidelně každý kvartál s předběžným objemem 15 bil. jenů ročně. Půjde o půjčky při sazbě 0,1%.
Plán Abeho jako oslabit japonský jen tak dostávají reálné kontury, ale otázkou je stále to, zda dokáže vygenerovat ekonomický růst a inflaci.

hyperinflačních kolaps?

Podle hlavního ekonoma banky Nomura Richarda Koo-a, který se proslavil hlavně svým pohledem na finanční krizi jako na recesi bilancí, hrozí Japonsku hyperinflace. Při nákupech aktiv z trhu centrální bankou (známé jako QE nebo LSAP) je druhou stranou vždy vytváření přebytečných rezerv subjektů v komerčních bankách. Když Fed nebo BoJ nakoupí dluhopisy, nezaplatí za ně ještě teplými bankovkami ze své tiskárny, ale na účty nadbytečných rezerv komerční banky v centrální bance připíše stejný obnos zdrojů. Podle Koo-a jsou právě tyto nadbytečné rezervy potenciálním spouštěčem hyperinflace, protože když jejich banky začnou půjčovat, dojde přes peněžní multiplikátor podle jeho výpočtů k inflaci v pásmu 500-1000% v Evropě a Japonku resp. v US.


Peněžní multiplikátor nedokáže vyvolat inflaci

Své výpočty zakládá na teorii multiplikátoru, která hovoří o expanzi peněz v oběhu přes poskytování úvěrů. To znamená, že když začnou růst úvěry, přijde k obrovské expanzi objemu peněz, což vyvolá zmíněnou hyperinflaci. Aktuálně komerční banky v Japonsku potřebují minimální rezervy v objemu 7,7 bil. jenů, no nadbytečné rezervy dosahují až 29,8 bil. jenů.

Je to opravdu tak? Skutečně může parametr jako peněžitý multiplikátor způsobit hyperinflaci? Pravděpodobně ne. Za prvé, i když japonské firmy nemají téměř žádný dluh a zůstávají s velmi dobrými rozvahami, ochotné zvyšovat svůj dluh stále nejsou, a zadruhé, banky stou stále při expanzi úvěrů omezené kapitálem a ne rezervami. Takže hyperinflačních kolaps zatím není vzhledem k expanzi úvěrů reálný. V Japonsku jsou nulové sazby již více než deset let, ale dosud se nepodařilo vygenerovat ani jen mírnou inflaci. Problém dluhu se může v Japonsku v průběhu následujících let vyhnout zpod kontroly, no nebude to důsledkem soukromého sektoru, ale například demografie a obrovského státního dluhu.


Výhled na dnes

Makroekonomický kalendář dnes kromě výsledku newyorského průzkumu výroby nic nenabízí a proto bude vývoj na euru záležet hlavně na příchozích zprávách z US týkajících se fiskálního útesu. Protože ale pár stále pohybuje při silném rezistenční pásmu (i když prorazil na nová maxima na 1,3187, nejvyšší úroveň od začátku května), ponecháváme dnes výhled jako neutrální a budeme čekat na chování trhů. Suport na 1,3130 / 20.

Kontextové odkazy ETARGET