Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Řecko: Poslanci schválili ruzpočet pro příští rok, očekávají …

Atény 12. listopadu (ČTK) – Řečtí zákonodárci dnes brzy ráno schválili rozpočet na příští rok, který prošel s pohodlnou podporou většiny poslanců, informovala agentura Associated Press.

Rozpočet je důležitou podmínkou v rámci řeckých snah přesvědčit mezinárodních věřitelů, aby pro zemi uvolnili další půjčku, bez které Řecko zbankrotuje.

Dokument byl schválen pouze čtyři dny po samostatném balíčku úsporných opatření na následující dva roky, který obsahuje šetření na straně výdajů a zvyšování daní. Tento prošel po neshodách mezi třemi koaličními stranami pouze těsnou většinou.

Ministři financí sedmnácti zemí eurozóny se dnes setkávají v Bruselu, a právě Řecko má tvořit důležitou součást jejich jednání. Německý financmajster Wolfgang Schäuble se však již nechal slyšet, že mezinárodní věřitelé se při schvalování tranše půjčky nebudou uspěchat.

Řecký ministr Antonis Samaras těsně před hlasováním o rozpočtu ubezpečoval poslance, že země získá bytostně důležitou půjčku včas.

„Jen před čtyřmi dny jsme schválili zatím najdrastickejšiu reformu … Řecko udělalo to, co se od něj žádalo a nyní je čas, aby věřitelé naplnili své sliby,“ cituje ministra agentura DPA.

Lídr opozičního radikálního levicového svazu SYRIZA Alexis Tsipras prohlásil, že kvůli tomuto balíčku si Řekové nebudou moci dovolit základní prostředky pro živobytí, jako jsou potraviny, pohonné hmoty či léky. „Jste pro tuto zemi nebezpeční,“ vzkázal vládě. Podle něj zůstane tuto zimu hodně Řeků bez nejzákladnějších potřeb, protože vláda „není schopna vyjednávat“.

Podobné články:

  1. DŮCHODY: Čeští poslanci schválili nižší valorizačního důchodů [1]
  2. Řecko: Nová vláda chce opět jednat o podmínkách mezinárodní půjčky [2]
  3. SNS: Řecko stávkuje a žádá další půjčky, slovenská vláda by měla reagovat [3]
  4. ANALYTICI: příští státní rozpočet mohou ohrozit problémy ekonomik EU [4]
  5. ČR: Návrh omezení imunity poslanců poslanci podruhé schválili [5]