Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Řekové se nechtějí vzdát eura – HNonline.sk

Řekové jsou proti vystoupení země z eurozóny. Pětině obyvatel, která je za, včera domácí centrální banka ukázala dramatický scénář odchodu země z „euroklubu“. Ekonomika by se propadla o pětinu, ceny zboží a služeb by velmi rychle stouply o 32 procent a každý třetí ekonomicky činný člověk by zůstal bez práce. „Tato situace nejvíce zasáhne skupiny s nejnižšími příjmy, mladé lidi a ženy,“ píše se ve zprávě banky.

Promíjení dluhů
Atény by si tak neuměli poradit se svým státním dluhem a zřejmě by odepsaly až 80 procent jeho hodnoty . Ve hře by mohly být i záruky Slovenska za půjčku Aténám z eurovalu. Podle odhadů HN jde zatím o částku přibližně 150 milionů eur.

Banka počítá i se znehodnocením měny téměř o dvě třetiny. Podle ekonomů je scénář realistický, konečná situace v zemi však může dopadnout ještě hůře. „S možnou destabilizací politické situace by mohl přijít mnohem výraznější pokles drachmy, což může ještě zvýšit pokles HDP a růst nezaměstnanosti,“ upozorňuje analytik společnosti Trim Broker Jan Benák. V konečném důsledku podle něj Řecko projde podobnou „tortura“ iv případě ponechání si eura. Hospodářství a konkurenceschopnost ekonomiky by se jinak asi nastartovat nepodařilo. „Setrvání v eurozóně je dlouhodobá bolest, dokud odchod je rychlá, ale silnější bolest. Záleží jen na zvolených politicích, kterou cestu si vyberou, „myslí si analytik.

Řecká republika však nemá mnoho času na přemýšlení. Podle domácích politiků bude potřebovat peníze už 20. června, jinak hrozí neřízený bankrot. Urguje proto zahraničních věřitelů, aby poslali do země svých inspektorů který by souhlasili uvolnění další finanční pomoci. „Finanční pomoc bude pokračovat, pouze pokud se zlepší politická implementace,“ vzkázala Aténám Evropská komise v čele s José Manuelem Barrosem.

Nákaza se šíří
Nejistota v případě Řecka přitěžuje i dalším státům jižní Evropy. Investoři se na Španělsko a Itálie začali ve světle problémů Atén dívat „křivým okem“. Výnosy na dluhopisech Madridu se splatností deset let se včera vyšvihli na 6,6 procenta, v případě těch z Říma poprvé od ledna překonali hodnotu šesti procent.

Nedůvěru posilují i ​​dohady, že španělská vláda zvažuje žádost o pomoc evropských instituci. Nejnovější se údajně Evropská centrální banka odmítla zúčastnit záchraně španělské Bance . „Nekonzultovaly jsme a ani jsme se nevyjadřovali k plánům španělských představitelů na rekapitalizaci bank,“ odbyla v prohlášení spekulace médií euroban. Jako dodala, je připravena podat pomocnou ruku při tvorbě takového plánu. „Přímé platby bankám nejsou však legální. Finanční domy musí získat kapitál ze soukromých zdrojů, „řekl na adresu případné pomoci ECB španělským bankám eurokomisař pro měnové záležitosti Olli Rehn. Evropská komise však navrhla, aby mohli banky získat potřebné finance přímo z trvalého eurovalu ESM. Proti tomuto nápadu se však ještě včera postavil Berlín i Vídeň.

Kontextové odkazy ETARGET