Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Smlouva o půjčce mezi matkou a synem | Firemní finance …

pravna_pytajtesa  pravna_odpovede

Syn má dluhy v sociální a zdravotní pojišťovně. Dohodla jsem se s ním, že mu peníze půjčím a po třech měsících mi je vrátí. Má stabilní příjem a kromě práce si přivydělává. Do dnešního dne mi však tyto peníze nevrátil. Jelikož jsem s ním před tím měla velmi dobrý vztah, nespísala jsem s ním smlouvu. Mám jen doklad o převodu peněz. Chci ho zažalovat, jen nevím, na jaký zákon se mám odvolat. Mám šanci uspět u soudu?

Podle příslušných ustanovení občanského zákoníku si smlouva o půjčce nevyžaduje písemnou formu, proto smlouva, kterou jste uzavřeli se svým synem je platná a účinná a vy se samozřejmě můžete domáhat vrácení půjčené peněžní částky soudní cestou. Řízení se zahajuje na návrh, ve kterém je třeba označit žalobce a žalovaného a co nejpřesněji popsat skutkový stav a označit / předložit důkazy. Soud k prokázání opodstatněnosti návrhu provede potřebné důkazy, na základě kterých pak rozhodne. Důkazní břemeno ve sporu však snášíte vy jako navrhovatel, takže úspěch v soudním řízení bude záviset zejména na tom, zda se Vám podaří prokázat, že jste se synem ústně uzavřeli smlouvu o půjčce a že se v daném případě nejedná např. o darování, a posouzení celé právní situace příslušným soudcem. Vzhledem k tomu, smlouva byla uzavřena ústně, dokazování bude náročnější. Vaše tvrzení je však možné dokázat i jinak než písemnými důkazy, např. výpověďmi osob, s nimiž jste se toho času o věci mluvili a které mohou potvrdit, že šlo o půjčku.

Autorka působí jako advokátní koncipientka v advokátní kanceláři BNT.

Autorka odpovědi nepřebírá odpovědnost za správnost a komplexnost odpovědi, že informace o problému jsou omezené formulací otázky.

 bnt_logo_nove

Ilustrační foto na titulce – Flickr.com