Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Šokující pád slavného Glasgow Rangers. Jak k tomu došlo …

18.02.2012 | 18:44 GLASGOW – Skotský Rangers FC se může dostat do velkých problémů, pokud spor prohraje proti daňovému úřadu Spojeným královstvím. 54-násobný skotský mistr je od 14. února pod nucenou správou, což vyvolalo další dluhy klubu vůči finančnímu úřadu. Podle odhadů, za období mezi lety 2001 a 2010 má klub dluh minimálně 49 milionů liber, ale tato částka se může vyšplhat až na 75 milionů. Ale jak se dostal jeden z nejstarších klubů Evropy do takové situace?

Cesta do pekla
Vše začalo v roce 1988, kdy do klubu vstoupil David Murray a za 6 milionů liber získal celé mužstvo. Příchod Murraye posílil klub ještě více, co do roku 2009 dokazuje i 15 získaných titulů a dohromady 26 trofejí. Ambiciózní podnikatel mohl stavět dál na silných základech: tábor Rangers je obrovský, mužstvo je každoročně aspirantem na titul, a protože před jeho příchodem měl stadion už všechna místa k sezení, do modernizace nemusel vrazit tolik peněz jako anglické kluby.

Ibrox park i přesto zvětšili a mužstvo slavilo jeden úspěch za druhým. V letech od 1989 až do 1997 získali po sobě každý rok titul před odvěkým rivalem Celtic Glasgow. Problémy byly hlavně v Evropě, protože Murray chtěl vybudovat kontinentální silné mužstvo, k čemu byly blízko jen v sezóně 1992/1993, když přišli o možnost dostat se do finále Ligy Mistrů. Druhým vrcholem v evropských pohárech bylo finále v Evropské lize (Pohár UEFA) v roce 2008, avšak i tentokrát vyšli naprázdno.


Blíže k triumfu v evropských pohárech se mužstvo nedostalo, navíc ztratilo i silné postavení mezi anglickými kluby. Murray však přesto míjel těžké miliony, aby honil své sny: během tři a půl působení trenéra Dicka Advokaata minul 83 milionů liber, přičemž prodej hráčů (36 milionů) a jiné další příjmy takové vysoké výdaje nevykryli. Za Advokaatovej éry klub nedosáhl na kontinentální úrovni žádné úspěchy a Rangers rok 2001 uzavřel s 22 milionovou ztrátou.

Tehdy začal klub pomocí s tzv.. Employee Benefit Trust (EBT – Zaměstnanecký benefit důvěry) vyplácet svých hráčů, která byla jedním z hlavních důvodů sporu s daňovým úřadem. EBT je zajímavá konstrukce, smlouvy jsou uzavřené na minimální mzdy, a další části příjmů může klub získat z půjček. Takto mohou hráči získat až 85 procent svých peněz, přitom výplaty vyplaceny takovýmto způsobem daňový úřad kontroluje ještě více, protože to mohou mužstva využít na daňové podvody. Podle daňového úřadu v letech 2001 až 2011 Rangers využíval právě tento způsob, protože půjčky získali přes offshore firmy.

Murray na začátku svého příchodu slíbil, že za každých pět eur, které Celtic mine, Rangers mine deset, jenže takový stav se nedal dlouho udržovat. Prezident Murray plánoval svůj odchod již v roce 2006, nakonec svůj 85,3 procentní podíl prodal v roce 2011 za jednu libru, které koupil Craig White pro firmu Wavetower. Murray během svého vládnutí získal více než 20 trofejí, ale zanechal po sobě velmi nestabilní klub. Se situací byl vyrovnaný i Craig White. Věděl, že když daňový úřad soudní spor proti klubu vyhraje, mohou se dostat do obrovských problémů. Přesto se však ujal vedení a slíbil, že do pěti let investuje jen do hráčských nákupů 25 milionů liber. Jeho situaci stěžují další problémy: po vypuknutí klubových problémů se pohádal s televizí BBC, čímž pokazil své renomé v médiích. Dalším problémem může být získána rychlá půjčka, za kterou nabídl příjmy ze vstupenek Rangers za následující čtyři roky.

Ani placení daní nejde tak snadno: během Whyteovej éry dosáhli ztrátu 9 milionů eur, což je dostalo do dnešního stavu: od 14. února vede jednoho z nejslavnějších klubů londýnská firma Duff & Phelps.

Hněv a nezodpovězené otázky
Fanoušci demonstrují, hráči jsou naštvaní, protože na poradě jejich Whyte ubezpečoval, že udělají vše, aby předešli konkurzu. „Byla to jen čistá komedie, sváděli a lhali nás. Nyní se každý obává o svou budoucnost, nikdo z nás ji nemá jistou. Nyní žijeme v nejistotě a potřebujeme odpovědi! „- Řekl Express jeden z nejmenovaných hráčů. Ti se již spojili s hráčskou asociací a začali s jednáním. Podle nucené správy mohou leckterého fotbalistu prodat, nebo změnit jejich smlouvy, aby zajistily chod klubu.


Co může přijít teď?
Rangers FC odečteny deset bodů a když zůstanou v nucené správě i na konci sezóny, novou odstartují s desetibodový mínusem. Aby mohly startovat v příštím evropských pohárech, musí sjet z nucené správy do 31. března, aby získali licenci od skotské FA. To se může podařit tehdy – pokud samozřejmě nepočítáme bohatého zachránce – pokud Rangers uzavřou CVA (Company Voluntary Agreement – Dobrovolnou dohodu se společnostmi). Během konkursu může dojít kromě prodeji hráčů i k prodeji majetků klubu. Prodej Ibrox Parku může stěžovat fakt, že část stadionu je kulturní památkou, tréninkové centrum je z hlediska lokality pro agentury méně zajímavé, proto nezbývá, než výprodej hráčského kádru. Klub navíc v posledních měsících „produkuje“ ztráty a pravděpodobně přijde k rázným snížení platů, čeho se obávají i samotní fotbalisté ai proto se již obrátili na hráčskou asociaci.

Méně pravděpodobné je, že současné vedení vytvoří nový klub, aby v tom starém zanechali nevyplacené dluhy. Touto cestou se vydal i slavný Leeds United ještě v roce 2007. I když se vytvoří nový klub, není jisté, zda může nastoupit v první lize. V minulosti anglická liga souhlasila se znovuzrozením Leedsu, ale s podmínkou, že mužstvo nastoupí do soutěže s mínus 15 body. Proti vytvoření nového klubu hovoří i to, že zatímco mužstvo může nastoupit v skotské lize, na evropské soutěže musí počkat nejméně tři roky.

Zůstane tedy nucená správa, tvrdé snížení platů a potíže na hřišti i mimo něj. Slavný Graeme Souness, který ukončil svou kariéru právě v glasgowského klubu, současnou situaci okomentoval slovy: „Tragédie! Čistá tragédie, co se v klubu děje. Nechci ukazovat na nikoho, ale všichni si musí uvědomit, že finančně tu něco velmi pokazili. Honili jeden sen, ale teď už musí počítat is následky. „Celá situace je pro více velmi známá, do potíží se dostali už mnohé velkokluby, ale bylo by na škodu, kdyby se z fotbalové mapy ztratil klub s takovou bohatou historií, jakou má Glasgow Rangers.

Úspěchy Glasgow Rangers :
Skotský titul (54x), skotský pohár (33x), skotský ligový pohár (27x), finalista Poháru UEFA (2008), vítěz poháru EVP (1972)


Aktuální výsledky a tabulky skotské Premier League >> [1]