Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Testovali jsme nebankovní společnosti: Kvůli 1 500 eurům můžete přijít o byt! – Pluska.sk

Oslovili jsme 20 málo známých nebankovních společností. Už slogany, kterými lákaly lidi, byly překvapující. „Půjčku vyřídíme do několika hodin, bez zbytečného papírování a hlavně bez ručitele či dokládání příjmu,“ dočetli jsme se.

„Stačí vám dva doklady a do 24 hodin máte peníze,“ řekla operátorka jedné z firem. Nepřekáželo ani to, že půjčku ptala nezaměstnaná. „Je to v pořádku, u nás s tím nemáme žádný problém, můžete být na mateřské, nezaměstnaná nebo mít exekuci,“ vysvětlovala.

To, že již při půjčce 1 500 eur třeba ručit nemovitostí, nám však prozradila, až když se naše redaktorka přímo zeptala.

„Nemusíte se bát, nepřijdete o byt. My už působíme na trhu 15 let a máme dobrých odborníků, kteří vám poradí, pokud byste nestíhali splácet, „přesvědčovala.

Když jsme se však chtěli ve firmě zastavit osobně, odmítli nás. Pokud prý půjčku schválí, pošlou člověka, který přinese smlouvu a peníze v hotovosti, kamkoli si řekneme.

Zkuste babičku

Podobně jsme dopadli iv ostatních nebankovky. Akorát, že peníze od sto do tisíců eur posílají výlučně na účet klienta. K žádnému střetnutí nikdy nepřijde. Pouze ve třech oslovených společnostech nám nechtěli půjčit, a to pro ztrátu zaměstnání.

„Ale dáváme peníze důchodcům, tak když máte babičku, mohli byste si půjčit na ni,“ motivoval nás příjemný ženský hlas. Většina z prověřovaných společností nemá uvedeny ani sídlo.

Kontaktní adresu jsme našli u dvou. „Mají tu pronajatou kancelář, ale nikoho nikdy nevidět, ani teď tady nejsou,“ zastavil nás vrátný v jedné z petržalském budov. V bratislavském Ružinově na uvedené adrese nebankovky nebyla vůbec.

Co na to odborník?

Podle analytika Maroše Šimčák by se měli lidé snažit získat peníze především v bance.

„Pokud to nejde, siahajte jen po známých a ověřených nebankovních společnostech. Určitě není v pořádku, když při nízkých půjčkách žádají založení bytů. Byty by měly vycházet až u částek okolo 8 tisíc eur, „radí odborník. Podle Šimčák není v pořádku, pokud společnosti poskytují půjčky bez toho, aby důsledně vyhodnotili situaci žadatele. Pokud si například někdo vezme úvěr na splácení jiných úvěrů, snadno se může dostat do spirály, ze které je cesta ven velmi těžká, „varuje.

Jak nenaletět

1. ZKONTROLUJTE RPSN (roční procentní sazbu nákladů) – při zdánlivě výhodné výši úroků vám nemusí nabízet výhodný úvěr. Vždy se ptejte na RPSN, která zahrnuje nejen úroky, ale i všechny poplatky. Pokud je RPSN vyšší než 30 procent, odborník doporučuje takový úvěr nebrat. Na trhu jsou i půjčky, při kterých RPSN dosahuje i několik tisíc procent. Pořádně si prověřte, kolik budete platit měsíčně a kolik celkově přeplatíte.

2. Proklepni si nebankovky – upřednostněte společnost se sídlem a s kontaktním místem, kde se můžete obrátit s požadavky. Odborníci firmám bez jasně uvedeného sídla nedůvěřují a nedoporučují to ani lidem. Stává se, že klienti podepíší smlouvu, v níž se zavážou zaplatit například poslední splátku osobně a nebankovky potom ne a ne najít. Můžete pak doslova bojovat o střechu nad hlavou. Ptejte se na zkušenosti vašich známých.

3. Zaměřte se na SANKCE – pokuta či jiné postihy za to, když se opozdíte se splátkou, je důležitá součást smlouvy, proto jí věnujte dostatečnou pozornost. Ptejte se na to, zda pro zajištění úvěru není nutná nemovitost.

4. Zvažte SITUACI – Než se rozhodnete vzít půjčku, podívejte se na možnosti rodinného rozpočtu. Jedno ze základních pravidel říká, že splátky všech úvěrů by neměly přesáhnout třetinu všech rodinných příjmů.