Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Trojka odmítá plán B, Kypr vzpomíná bankrot – HNonline.sk

Sledujeme online | O budoucnosti Kypru mají rozhodnout nejblíže hodiny. 59554470

Kyperský parlament má dnes hlasovat o alternativním plánu, kterým chce země splnit podmínky eurozóny a Mezinárodního měnového fondu pro udělení finanční podpory.

  • Pokud je zemi nepodaří s mezinárodními věřiteli do pondělí dohodnout na záchranném balíku, kyperský bankovní sektor zřejmě zkrachuje, protože Evropská centrální banka ukončí jeho nouzovou podporu.
  • Agentura S & P snížila ve čtvrtek rating Kypru na stupeň CCC
  • Ministři financí vyzvali Kypr, aby co nejdříve předložil nový návrh, jak chce splnit podmínky pro poskytnutí podpory

16:19 Zhruba polovina Němců se po událostech na Kypru začala obávat o své úspory

Průzkum, který provedl institut pro průzkum trhu Infratest, ukázal, že až 48% dotázaných Němců se nejnovější obává o své úspory.

Na druhé straně je většina Němců přesvědčena, že kancléřka Angela Merkelová si dobře počíná při řešení dluhové krize eurozóny. Tento názor zastává až 59% dotázaných. Čtěte více …. [1]

16:09 Lídři politických stran se scházejí v parlamentu

Lídři politických stran se scházejí v parlamentu poté, co skončilo jednání finančního výboru CyBC

15:50 Banky splatí ECB z krizových úvěrů kvůli Kypru mnohem méně

Komerční banky v eurozóně splatí příští týden Evropské centrální bance (ECB) z krizových úvěrů výrazně méně než v předešlých týdnech a dvakrát méně, než se čekalo. Banky jsou nyní opatrné kvůli krizi na Kypru, která by mohla destabilizovat celou eurozónu, uvedla agentura Reuters.

ECB dnes oznámila, že sedm bank splatí 27. března z první vlny tříletých nízkoúročených úvěrů 1,565 miliardy eur. Z druhé tranše těchto úvěrů vrátí 15 bank celkem 371 milionů eur.

15:40 Euro se vrací na předešlé úrovně

Euro se po zprávě o blízkosti konečného návrhu plánu B kyperské vlády vrací na hladinu 1,30, až na 1,3002 USD / EUR

15:20 Kypr věří, že dnes bude mít řešení

Šéf hlavní kyperské strany: „Věříme, že des budeme mít řešení.“

15:00 Šéf euroskupiny doufá, že návrh od kyperské vlády přijde ještě dnes

„Doufám, že návrh kyperské vlády přijde ještě dnes, abychom mohli začít s vyjednáváním,“ uvedl pro agenturu Bloombert šéf euroskupiny Dijsselbloem.

13:54 Návrat k kyperské libře

Podle centrální banky by návrat k kyperské libře znamenal značné ztráty hodnoty aktiv a vedl by k začarovanému kruhu devalvace a hyperinflaci, kolapsu finančního systému a pak ztrátě všech vkladů.

13:41 Trošku na odlehčení

13:35 Historicky druhá největší záchrana

Otázka záchrany Kypru nebyla stále vyřešena a to z důvodu rozsahu kyperského bankovního sektoru, který představuje až 7 násobek kyperského HDP. „Jeho záchrana by stála až 56% HDP, což znamená, že kyperská záchrana je v historii v poměru k velikosti země druhá největší,“ tvrdí v komentáři Jan Benák [2] ze společnosti TRIM Broker.

13:26 Daň rozdělené banky

Obchody přestávají přijímat karty banky, která má být rozdělena.


13:20 Řekové převezmou řecké divize kyperských bank

Řecko se dohodlo s Kyprem na převzata řeckých divizí kyperských bank řeckými finančními ústavy. Oznámil to dnes úřad kyperského prezidenta Nikose Anastasiadesa. Dodal, že podmínky dohody jsou pro Kypr příznivé. Dohoda podle agentury Reuters ukončuje nejistotu ohledně osudu řeckých divizí. „Po rozhovorech kyperského prezidenta Nikose Anastasiadesa s řeckým premiérem Antonisom Samarasom bylo potvrzeno, že otázka oddělení řeckých divizí kyperských bank byla vyřešena,“ uvedl úřad. Podle dřívějších informací zdrojů agentury Reuters vyjádřili o divize zájem minimálně dvě velké řecké banky.

Protesty na Kypru. Snímek: Reuters

13:17 Zdanění vkladů je opět ve hře

Kypr ví, že za současný návrh od Evropy peníze nedostane. Pracuje tedy na dalším plánu. Ten by měl být mixem všech předchozích:

  • Banka Laiki bude rozdělena na „dobrou“ a „špatnou“
  • Vklady nad 100 tisíc eur budou zdaněny jednorázovou daní 9,9%. Vklady pod tuto částku nebudou zdaňovány.
  • Zpřísnění bankovní regulace

13:00 O malé jednorázové dani

Kyperský parlament se z jednání o Fondu solidarity přesunul k jednáním o „malé“ jednorázové dani z vkladů nad 100 tisíc eur. Německo je proti tomu, aby se zdanění menší vklady jako je tato hranice, takže řešení půjde tímto směrem a mělo by být přijatelné pro EU.

12:20 Rozhodne se za pár hodin

Mluvčí kyperské vlády se na tiskové konferenci řekl, že během následujících pár hodin se rozhodne o budoucnosti země. Uvidíme, co budou zákonodárci schvalovat. Podle řeckých médií panuje mezi kyperskými politickými stranami chaos.

12:23 Kyperské bankomaty jsou dnes klidnější

Média informují, že situace na ostrově je v porovnání se včerejškem už klidnější. Souvisí to zejména s opakovaným ujištěním vlády, že pojištěné vklady v bance Laiki (Kypr Popular Bank) zůstanou garantované. Parlament má o jejím rozdělení na „dobrou“ a „špatnou“ banku jednat už dnes.

12:16 Malta se postavila za Kypr

Maltský ministr financí se postavil jako jediný na stranu Kypru a ostře kritizoval postoje svého německého protějšku, Wolfganga Schäubleho. Kypr se přitom v eurozóně ocitl sám, když ho nepodpořilo ani spřátelené Řecko. Paradoxem je, že tamní banky se do problémů dostali právě kvůli řeckému haircutu.

říká kyperské vlády mezitím prohlásil, že „v následujících hodinách se bude rozhodovat o budoucnosti ostrova“.

11:54 Trojka odmítá „plán B“, Kypr zvažuje, že od něj upustí

Spor mezi Bruselem a Nikósii se vyostřuje Informují o tom až dvě nezávislé zprávy – řeckého Kathimerini a The Financial Times.

Tamní prezident Anastasiades dnes ráno telefonoval s představiteli Trojky, na kterém mu bylo tlumočeno, že unie a MMF v žádném případě nesouhlasí s navthovaným vytvořením „fondu solidarity“, tak, jak to prosazuje jeho kabinet.

Objevily se proto spekulace, že Anastasiades (na snímku) pod hrozbou „vypnutí“ programu ELA, kterým ECB pomáhá tamním kolabujúcicm bankám, od plánu nakonec ustoupí. ECB pohorozila, že ostrovní bankovní systém přestane zásobovat likviditou už v pondělí.

Nicos Anastasiades Snímek: Reuters

11:40 Medveděv: Ještě jsme nezavřeli dveře

Kyperský ministr financí Michalis Sarris se sice z Moskvy vrátil s prázdnýma rukama, premiér Medveděv to však až tak černě nevidí. Rusku podle něj „ještě Kypru úplně nezavřeli dveře“ .

11:31 Jak asi budou vypadat kapitálové kontroly, o kterých má dnes hlasovat parlament

Analytici se shodují, že Kypr s velkou pravděpodobností schválí tato pravidla:

– stanovení maximálního denního limitu pro výběr z bankomatů

– zákaz předčasného zrušení termínovaných vkladů

– zákaz nebo částečná restrikce bezhotovostních převodů

– zákaz nebo částečná restrikce debetních, kreditních nebo předplacených karet

– zákaz nebo částečná restrikce plateb šeky

– zákaz nebo částečná restrikce domácích mezibankovních převodů

– konverze části vkladů na běžných účtech na termínované vklady

– zákaz vývozu kapitálu ze země

11:19 Nový den, nové protesty

Ty se stávají stále masovajšie. Nejnovější foto z Twitteru novinářky ITV News.

 Protesty na Kypru. Reuters

11:09 Guvernér centrální banky: Hrozí nám neřízený bankrot

Šéf kyperské centrální banky Panicos Demetriades (na snímku) řekl poslancům v parlamentu, že pokud neodsouhlasí kapitálové kontroly a nenajdou řešení tamní bankovní krize, ostrov bude čelit nekontrolovaných bankrotu .

Šéf Kyperské centrální banky Panicos Demetriades / Foto Reuters

11:05 Hlasování se opět odkládá. Na večer

kyperským politici pokračují v započaté tradici odkládání hlasování. O „solidárním fondu“ měli přitom hlasovat ještě včera podvečer, v noci však jednání odložili na dnešní dopoledne. Nyní prochází další odklad.

10:58 Lidí se shromažďují před kyperským parlamentem. Policisté také

A teď pár aktuálních obrázků přímo z Nikósie od zahraniční novinářky Tesy Arcilly.

Foto č. 1: Lidé se shromažďují před parlamentem

Foto č. 2: Policisté také

10:48 Do 11:00 bude klid

Mluvčí kyperské vlády vydá prohlášení až o 12:00 tamního času, u nás bude 11:00. Už teď je jasné, že parlament bude o návrzích hlasovat až v odpoledních hodinách.

Z finanční parlamentní komise Aue přicházejí zprávy, že by se Kypr mohl vrátit k návrhu eurozóny. Tedy ke zdanění vkladů. O zábavu tedy budeme mít postaráno i odpoledne.

10:25 Do hry vstupují USA

Zavřeno ruské dveře zřejmě Kypru pomohli otevřít si cestu ke Spojeným státům.

Podle ruského deníku Vesti šéf americké diplomacie John Kerry kontaktoval kyperského ministra financí Michalisa Sarrisa. Podle příspěvku na Twitteru by USA uvažovali o finanční pomoci výměnou za plyn.

10:23 Merkelová varuje Kypr: Nezkoušejte, kam až sahají limity Trojky. Kyperští poslanci musí jednat rychle (Bloomberg)

10:00 Zavřeno ruské dveře zřejmě Kypru pomohli otevřít si cestu ke Spojeným státům.

Podle ruského deníku Vesti šéf americké diplomacie John Kerry kontaktoval kyperského ministra financí Michalisa Sarrisa. Podle příspěvku na Twitteru by USA uvažovali o financích pomoci výměnou za plyn.

09:40 Co všechno může Kypr vložit do „fondu solidarity“?

Znárodnění penzijních fondů, majetek církve, plynové rezervy nebo zlato. Think-tank OpenEurope blíže analyzoval, jaké možnosti ostrov má.

09:30 Medveděv hrozí snížením podílu eura na rezervách

Ruský premiér Medveděv pohrozil snížením podílu eura na ruských devizových rezervách, pokud způsob řešení kyperské finanční krize poškodí ruské zájmy.

09:22 Kyperská burza zůstává zavřená až do úterý

Před pár minutami o tom informovalo vedení burzy na své stránce, informovali o tom The Financial Times.

09:18 Merkelová nesouhlasí se znárodněním fondů

Německá kancléřka Angela Merkelová vystoupila s projevem o Kypru před Bundestagu. Zopakovala, že na ostrově jedná o „důvěryhodnost celé eurozóny“ a zároveň se vyjádřila, že „Kypr se nesmí dotknout svých důchodových fondů“.

09:07 Euro zůstává pod tlakem

Společná evropská měna zůstává pod tlakem. Dnes ráno její kurz klesl až na 1,2889 USD / EUR,. To znamená, že euro se dnes neoživuje ze čtvrtečních ztrát.

Kurz eura vůči dolaru

09:00 Rusko zavřelo Kypru dveře

Informaci o tom, že Rusko Kypr nepodpoří, potvrdil i ruský ministr financí Antoniv Siluanov . Ten novinářům řekl : Pokud jde o ruskou stranu , tak jednání s Kyprem byly ukončené .“ Nepřímo tak naznačil , že v současné době neexistuje možnost dalšího vyjednávání .

08:44 Kyperský ministr se vrátil naprázdno

Kyperský ministr financí Michael Sarris se v noci vrátil z dvoudenní návštěvy Ruska naprázdno. „Myslím, že nejsme schopni získat podporu, kterou jsme získat chtěli,“ uvedl dnes ráno kyperský ministr financí po dvou dnech vyjednávání v Moskvě. „Ale je třeba se vrátit domů, protože tam věci začínají být vážné, “ dodal.

08:38 Ropa mírně zdražila

Ceny ropy dnes ráno mírně vzrostly po výraznějším snížení ve čtvrtek. Příčinou čtvrtečního zlevnění byla kyperská finanční krize.

Barel americké ropy WTI s květnovým kontraktem se prodával po 92,56 USD (71,70 eura). To je o 11 centů více než ve čtvrtek na konci obchodování na newyorské komoditní burze. Květnový kontrakt na ropu Brent dnes ráno zdražil o 6 centů na 107,53 USD.

Vývoj ceny ropy Brent

08:29 Schäuble: Kypr bez zapojení finančního sektoru zkrachuje

Eurozóna je připravena poskytnout Kypru finanční pomoc. Na záchraně se však musí podílet i kyperský finanční sektor, jinak krajina zbankrotuje, citovala agentura Reuters německého ministra financí Wolfganga Schäubleho.

„Evropští občané nemohou akceptovat názor, že tento problém může vyřešit pouze daňoví poplatníci eurozóny bez zapojení velkých věřitelů kyperských bank, “ řekl Schäuble v rozhovoru pro řecký deník Ta Nea .

07:43 Asijské akcie jdou dolů

Asijské akcie jsou v blízkosti nejnižší úrovně za tři měsíce.

07:40 Frčka v moři

Martin Vlachynský „Ať to už dopadne jakkoli, Kypr je jen frčka v moři. Do Řecka šlo 240 miliard eur, španělským bankám jsme slíbili 100 miliard eur, při Kypru se bavíme o sumičku 10-16 miliard eur. Podstatné je, jaký bude mít výsledek dopad na PIIGS. Pokud Kypr dokáže dotlačit ECB a zbytek Trojky ke výhodnějšímu balíku, ostatní země budou motivovány udělat si z pravidel ještě větší holubník než dosud. Na druhé straně, pokud se opatření dotknou úspor v bankách, může to způsobit ještě větší odliv kapitálu z periferie jako dosud a dohnat tamní banky do úzkých , „komentuje Martin Vlachynský ze společnosti INESS.

07:24 Velký obrat může nastat na Kypru

„Na Kypru začíná rýsovat plnokrevný bankrot. Tedy skutečný bankrot, bankrot, při kterém vám jiné země nepomáhají. Mnozí říkají o Kypru jako negativním precedentu – a mají jistě pravdu – ale uvědomme si, že to má i své světlé stránky; je to i signál pro Řeky a Španělů do budoucnosti: až někomu zas napadne stěžovat se, že nabídnutá pomoc je přísná, máme tu kyperský scénář . Takto nějak vypadá kvázibankrot bez voňavky a make-upu, tedy bez polštářů pomoci od jiných. Seznamte se. Potykajte si. Za tento bankrot může EU asi tak jako USA, tedy dílem, ale většinu hříchů si nesou místní sami: regulační instituce, příliš velká váha finančního sektoru, manické investování atd.. Co je tentokrát jiné, je to, že Evropa už odmítá tolik pomáhat, respektive skákat, jak si krachující Stát píská. „Celý komentář Tomáše Sedláčka čtěte zde .
[3]

07:05 Jsme pouze dojná krávy

 Ronald IZIP “ Při Kypru chtějí vlády kvůli jeho specifikům sáhnout i na vklady, no při jiné zemi by si to dovolit nemohli. rozpoutali by to totiž nezastavitelné spirálu ranných na banky, a tím konec podvodného frakčního bankovnictví. Jedno je však jisté – zdaňovat se bude všemožnými způsoby. „Celý komentář Ronalda IZIP z TRIM Broker čtěte zde .
[4]

06:57 Komentář: Proč Kypr milují finanční skupiny

Dag Daniš „Kypr deset let fungoval jako bezpečný azyl pro podvodníky, spekulanty a finanční skupiny. Po kolapsu bank a pokusech o znárodnění vkladů tento azyl ztrácí přívlastek „bezpečný“. Co je dobrá zpráva.

Spolumajitel skupiny J & T Tkáč na Facebooku rozhořčeně vypisoval, že Kypr není daňový ráj ao vklady prý nepřijdou ani Rusové, ani J & T, protože „nikdo nevyužíval kyperský bankovní systém“ „. Dost se při tom sekl.“ Celý komentář Daga Danis čtěte zde [5] .

06:25 Analytici se bojí

Případné odvody z bankovních vkladů na Kypru by mohly ohrozit stabilitu finančního systému iv dalších zemích eurozóny s finančními problémy. Dvacet z 22 analytiků, které agentura Reuters oslovila postupně od začátku tohoto týdne, uvedlo, že dávky z bankovních vkladů mohou ohrozit bankovní systém v dalších zemích postižených dluhovou krizí eurozóny.

Vklady do 100.000 eur by v eurozóně měly být teoreticky chráněny, no analytici varovali, že návrh na zdanění vkladů do zmiňované výše může tuto jistotu úplně zlikvidovat ť. „Hrozí, že klienti bank v Evropské unii už nebudou věřit tomu, že jejich vklady jsou chráněny,“ řekl Gernot Griebling z německé banky LBBW. Jak dodal, jakákoliv případná fáma, že některá banka má problémy, pak povede k masovým výběrem.

Protesty na Kypru. Snímek: Reuters

00:00 Kypr má nový plán záchrany

Najsledovanjšia země světa těchto dní nabídla eurozóně východisko z patu. Po tom, co místní politici smetli ze stolu slib svého prezidenta, že zdaní vklady v bankách, aby našli téměř šest miliard na odvrácení banktoru, připravil Kypr dlouho očekávaný plán „B“. Jmenuje se Investiční fond solidarity, do kterého stát vloží podíl z penzí, výnosy státních firem, příspěvky církve a zahraničních investorů.

Vzhledem k závažnosti situace se novým návrhem včera okamžitě začal zabývat kyperský parlament, který chce takto získat deset milárd eur z eurovalu (na půjčce by se Slováci podíleli zárukami ve výši desítek milionů – pozn.red. ).

„Fond by měl pracovat na základě vydávání dluhopisů. To znamená, že tyto dluhopisy by měly být splaceny z příjmů, které by mohly vzniknout například z budoucích zisků z těžby plynu, „vysvětlil HN analytik IHS Global Charles Movie. Je však sporné, zda ministři financí eurozóny takový návrh podpoří. Doposud prosazovali, aby součástí záchranného plánu bylo i zdanění vkladů – na alternativní řešení Kypru reagovali zvoláním telemostu všech zemí, které by se na finanční pomoci pro ostrov měli podílet. I proto je možné, že „Euroskupina“ opět přitvrdí v podmínkách pomoci a bude chtít nový plán upravit.

Německo už včera napadlo, že se na kyperské vládě podaří do fondu získat 5,8 miliardy eur (to je právě klíč k 10 miliardám z eurozóny – pozn.red.).

Analytik X-Trade Brokes Kamil Boros dokonce upozorňuje, že fond ohrozí růst příjmů do rozpočtu. Kypřané plánují hromadně vybírat své peníze z účtů, banky na ostrově však zůstávají zavřené.