Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Ukrajina nakročila k Putinovi – HNonline.sk

Original article

O třetinu levnější plyn a půjčka 15 miliard dolarů. I na tom se včera během ostře sledované schůzky dohodl ruský prezident Vladimir Putin s lídrem Ukrajiny Viktorem Janukovyčem. Navzdory ruské pomoci se však Ukrajina neotáčí Evropské unii zády. Její představitelé totiž počítají s podporou v energetické oblasti. A tam se bez pomoci Slovenska náš východní soused neobejde. Na Ukrajinu zřejmě vybudujeme nový plynovod. Jak v rozhovoru pro HN potvrdila pravá ruka Janukovyče v ekonomických otázkách, Oleksij Plotnikov, státu nebude stačit jen levnější plyn z Ruska. „Postarat se o to mají projekty přepravy plynu tak z Ruska, jakož i ze západní Evropy,“ řekl. Ukrajina hraje na dvě strany, odkazuje odborník na ruskou politiku Alexander Duleba. No pro naši společnost Eustream to znamená nový byznys – na dodávkách na východ vydělá. Polostátních firma je podle mluvčího Vahrama Chuguryana připravena. Čeká jen na podpis dohody s ukrajinským partnerem.

Je však otázkou, zda dodávky plynu na Ukrajinu přes Slovensko budou mít ekonomický smysl. Rusové totiž dali našemu východnímu sousedovi výraznou slevu. Podle medializovaných informací je cena, kterou bude Ukrajina platit Rusům za plyn, podstatně nižší, než jakou platí Moskvě Evropané. A to podle analytika Institutu pro energetickou bezpečnost Petra Marčana vyvolává vážné pochybnosti o tom, zda se vyplatí investovat do nového propojení na Ukrajinu. „Pokud Brusel z vlastních prostředků nezafinancuje propojení, Eustream by se měl pojistit, aby se mu projekt oplatil,“ upozornil.

Potřebujeme závazek od Kyjeva

Pojistku by náš přepravce mohl získat tak, že si od Ukrajinců veme záruky. Například formou dlouhodobého kontraktu na přepravu plynu. Zájem o odběr na ukrajinské straně přitom Eustream zjišťoval i před dvěma lety. K žádným závazkem od Kyjeva však nedošlo. Projekt nového plynovodu proto padl.

Zajímavostí je, že plyn bychom věděli Ukrajincům zprostředkovat teoreticky i v současnosti. A to prostřednictvím takzvaného virtuálního toku. V praxi by to znamenalo, že plyn, který směřuje z východu do Evropské unie, by fyzicky zůstal na ukrajinské straně. Ukrajinci by za něj neplatili Rusům, ale západním odběratelům, kteří by ho neprobrali ve svých zemích. Na tuto transakci by však byla nutná spolupráce is Rusy. Tamní plynárenský Gazprom totiž ovládá ukrajinského dodavatele a bez jeho souhlasu taková transakce není možná. Rusové dosud obchod neumožnily.