Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Ukryjte si úspory pod matrace (komentář) – HNonline.sk

Španělský výrobce Mi Colchón uvede na trh sofistikovaný matraci pro těžké časy. 59643010

Pondělní obchodování bylo klidné. Potom však přišel totální výprodej. Začal přesně v osm hodin ráno newyorského času. Zlato si to zopakovalo io den později, aby kleslo pod hranici 1550 USD. Stříbro padalo stejně a pokořilo důležitou hranici 27 USD. Čtvrteční mírná konsolidace na obou kovech pokračovala výraznější v pátek, kdy kovem pomohli negativní data z amerického trhu práce.

Cena zlata uzavřela nakonec na úrovni 1582,3 USD, což bylo o 15,30 USD méně než minulý týden. Cena stříbra stejně padla o 0,95 USD a je na úrovni 27,35 USD. Poměr ceny zlata a stříbra je na úrovni 57,85 (tj. za gram zlata byste si koupili 57,85 gramu stříbra; minulý týden to bylo 56,45). To znamená, že stříbro tento týden opět ztratilo v porovnání se zlatem. HUI index (index nejdůležitějších zlatých těžebních společností) skončil na úrovni 328,04 a rapidně klesl ve srovnání s minulým týdnem. XAU index (index zlatých a stříbrných těžebních společností) ukončil na úrovni 126,13 a stejně výrazně klesl. Krátké koncentrované pozice velkých bank (sázka na pokles ceny) na Comex se výrazně snížily u obou kovech, avšak data jsou jen do úterý. Z toho vyplývá, že v nich nemáme zaznamenán výprodej kovů ve středu a následný vzestup ceny v pátek. Uvidíme tedy příští týden, jaký trend se nastaví.

Za důvody poklesu cen můžeme použít dvě základní teorie. První je založena na usměrňování ceny velkými bankami na papírovém trhu COMEXT. Druhá je založena na euforii na akciových trzích. V pozadí první teorie je fakt, že velké banky mohou vzhledem ke své masivní krátké koncentrované pozice (sázka na pokles ceny) vyvolat tlak na snížení ceny a při nižší ceně vybírat zisky, což i dělali. Můžeme stejně spekulovat, zda za tím není i něco víc, s ohledem na potenciál vzniku systematické finanční krize. Ta by jim způsobila velmi velké problémy s jejich pozicemi zaměřenými na pokles cen drahých kovů, které by se vybraly určitě jiným směrem. Druhá teorie je spojena s tím, že centrální banky vyvolávají euforii na akciových trzích, kam směřuje většina likvidity, která je vybírána právě z trhu s drahými kovy. Můžete si vybrat, nebo kombinovat.

Investoři, kteří jsou nastavení na růst cen drahých kovů, zároveň upozorňují na vznik systematického rizika spojeného s přílišnou euforií na akciových trzích, která se nezakládá na reálných základech. Z toho důvodu doporučují drahé kovy a současný výprodej považují za dobrou příležitost ke koupi. Na straně druhé musí tento výprodej vlastníků kovů značně znervózňovat. Legendární analytička Luis Yamada vidí prozatím spodní hranici pro cenu zlata na úrovni 1539 USD a stále vidí potenciál na růst ceny k úrovni 1800 USD. Při stříbře je podpůrná hranice nastavena na úroveň 27-25 USD a pro změny trendů je nutné překonat 30 -32 USD.

Přehled cen drahých kovů za ostatní období:


Zdroj: upner.com, kitco.com

Spěte sladce s vašimi penězi

Španělské matrace se možná stanou oblíbeným artiklem v rámci Evropy. Jelikož už známe řešení kyperské krize prostřednictvím znárodnění nepojištěných vkladů v bankách, několik lidí se možná rozhodne pro staré dobré osvědčené metody. Ukrýt své úspory, jak se říká, pod matrace.

Na to už reaguje španělský výrobce Mi Colchón, který jde uvést údajně na trh moderní a sofistikovaný matrace pro těžké časy. Více najdete na videu; ai když je španělsky, určitě mu budete rozumět. Takže spěte sladce a klidně:

Poptávka po fyzickém zlatě a stříbře zůstává stále významný. Jedním z příkladů může být Turecko. Jeho dovoz zlata se v březnu vyšplhal na 8-měsíční maxima, vzhledem k tomu, že globální cena kovu klesala. Dovoz stříbra stejně kulminoval a vzrostl podle agentury Bloomberg o 31%. Turecko bylo jinak čtvrtým největším dovozcem zlata na světě v roce 2012. Souvisí to určitě s jeho obchodováním s Íránem. Turecko and Írán obchodují zlato za zemní plyn. Turecku byla udělena výjimka pro tento typ obchodování ze strany USA, která by měla vypršet v červenci. Obě země používají jako transferu zemi Spojené arabské emiráty, kam vývoz zlata z Turecka vzrostl vz 371 milionů USD na 402 milionů USD. Byznys model funguje takto: Íránci prodají plyn za turecké liry (USD, EUR jim Turci dát nemohou). Za ty pak nakoupí zlato. To je vyvezené do Emirátů a tam se mění za jiné měny, nebo je odvezeny do Íránu.

Poptávka po fyzickém kovu je výrazný iv USA. Americká mincovna US Mint zveřejnila 1. dubna čísla o prodeji stříbrných mincí, které určitě patřily ještě do březnových statistik. Přičtením k březnovým číslům bychom dostali rekordní měsíční prodej ve třetím měsíci 2013. Síla na fyzickém trhu na stříbře se projevuje iv tom, že investoři ve skutečnosti zvyšují držbu stříbra i prostřednictvím stříbrných ETF, což je opačný trend, jaký zažívají dnes zlaté ETF fondy.

Indie pravděpodobně nebude znovu zkoušet zavést doplňující importní poplatky na dovoz zlata do země. To alespoň tvrdí tamní ministr financí P. Chidambaram. Zvýšení dovozních poplatků na 6% mělo odradit Indů od nákupu zlata. Opak byl však pravdou. Jediným výsledkem bylo zvýšení pašování s touto komoditou. Obyvatelstvo chce jednoduše zlato a je ochotné obcházet i zákony, pokud jej má získat.

Týden zvláštních prohlášení

Byl to týden prohlášení centrálních bank – Japonska (popíšeme níže), Británie a ECB. Bank of England a ECB nezměnily svou politiku, což znamená, že ponechali nízké úrokové míry a Bank of England bude nadále nakupovat státní dluhopisy. Monetární teorie říká, že nízké sazby slouží na podporu ekonomiky, což jinými slovy jen dokazuje, že politici se spíše modlí k lepšímu stavu ekonomiky, jako reálné vyhlašují. Jinak by měly být sazby vyšší.

Další důvod nedošlo ke zvýšení sazeb je, samozřejmě, to, že by většina států v unii zkrachovala. Mário Draghi odpověděl i na otázku čtenáře portálu Zerohedge, zda má ECB připravený plán na situaci, že by některá ze zemí opustila zónu (např. Kypr, Řecko, Španělsko). Odpověď je značně orientační: „ Hm, skutečně se mě ptáte otázky, které jsou tak hypotetické, že nemám na ně odpověď. Nicméně, mohu Vám odpovědět alespoň částečně. Tyto otázky jsou formulovány lidmi, kteří zásadním způsobem podceňují, což znamená euro pro Evropany a pro euro skupinu. Zásadním způsobem podceňují množství politického kapitálu, který jsme do projektu investovali.

Tak a je to jasné (možná zatím jen Němcům ne). Vypadá to, že politici jsou připraveni udělat cokoliv a za jakékoliv náklady, aby udržely společnou měnu. Mário Draghi stejně prohlásil, že eurozóna bude potřebovat regulaci o ztrátách bank mnohem dříve než v roce 2018. Lídři se dohodli, že do června vytvoří legislativní regulační zásady, tj. jak se bude postupovat při krachu bank, přičemž by se mělo řešit i to, zda budou banky zachraňované i vklady obyvatelstva. Na to, že ještě před nedávnem se krach a problémy žádné banky nepřipouštěli, je to zajímavý vývoj. Komise zároveň odhadla, že EU vložila do bank již více než 1,7 bilionu eura, což údajně není udržitelné. Mezitím se míra nezaměstnanosti v eurozóně vyšplhala na rekordních 12%. Ekonomika eurozóny zároveň klesala za sebou už pět po sobě jdoucích kvartálů a vyhlídky nejsou vůbec dobré. Tento týden se zveřejnil např. odhad průmyslového indexu PMI. Index padal napříč Evropou. V Německu jen mírně, avšak v zemích jako Francie, Španělsko, zda Itálie to bylo výraznější.

Mezinárodní měnový fond přispěje na záchranu Kypru částkou jedna miliarda eur a zbytek zaplatí evropští daňoví poplatníci. Plán na ozdravení je tvrdý. Obsahuje privatizaci státních podniků, škrty v rozpočtu a snížení rozpočtového deficitu – tedy vlastně to má být přebytek. Takže uvidíme, kolik krát se podmínky pomoci opět změní. Částí balíčku je již staré známé znárodnění vkladů nad 100 000 euro, což podle odhadů znamená, že ti lidé, kteří do kritéria spadají, přijdou o 60 – 80% toho, co v bance měli. Kdo je na řadě další? Minulý týden jsme spekulovali o Slovinsku. Ale co takhle silnější káva. Nizozemsko. Přesně to Nizozemsko, které je silným partnerem Německa, pokud se jedná o navrhování škrtů a úspor. Říkáte, že určitě ne? No Nizozemsko dnes zažívá stejný pokles cen nemovitostí, jaký jsme viděli ve Španělsku a USA. Tamní banky mají na svých rozvahách hypotéky v hodnotě 650 mld. EUR. euro. Zadluženost obyvatelstva dosahuje 250% jejich disponibilního příjmu (ve Španělsku to bylo „jen“ okolo 125%). A ve Únoru musela tamní vláda znárodnit první banku – SNS Banku, čtvrtou největší v zemi, vzhledem k tomu, že měla ve svém portfoliu značné množství toxických aktiv.

Novináři odhalili informace o více než 130 000 osobách, které mají své peníze v tzv.. daňových rájích. S touto zprávou mě napadá několik poznámek. Za prvé, mezi offshoristami jsou i politici a lidé kolem nich. Mnoho krát přesně stejní, kteří navrhují přísnější podmínky zdanění u nich doma. Za druhé, je to jasný důkaz toho, že lidé neradi platí vysoké daně. Není tedy čas na zamyšlení, zda náhodou nezjednodušuje naše daňové systémy a nesnížit daně a upravit k nim výdaje veřejného sektoru? Za třetí, je zajímavé, že tyto informace vyšly na světlo světa těsně po kyperském řešení znárodnění vysokých vkladů v bankách. Nepřipravuje se tímto veřejné mínění na podobné řešení v jiných zemích? Těžko říct. Uvidíme zanedlouho. Avšak podobné nápady vůbec nejsou ojedinělé. Prvním příkladem je Kanada. Tamní návrh rozpočtu obsahoval dobře skrytý návrh (klasicky na straně xy), který si skoro nikdo nevšiml a který hovořil o použití vkladů obyvatelstva v případě problému bank. Další příklad může být Nový Zéland. Tamní ministr financí Bill English navrhuje strategii, jak řešit systematickou krizi v bankách. Ta sestává z toho, že v případě problémů, budou mít všichni vkladatelé přes noc snížen stav na svém účtu.

Guvernér Kuroda nezklamal. Japonská centrální banka přijala nová měnové opatření, která se nápadně podobají těm, které již uplatňuje americký Fed. Banka má v plánu kupovat všechny druhy dluhopisů i se splatností do 40 let, jakož i nakupovat podíly v ETFkách a trustům, které investují do nemovitostí. Výše měsíčních nákupů je plánována v objemu 7,5 bilionu jenů (78,6 mld.. USD). Měnové války jako vyšité.

Politici jsou někdy nepoučitelní. Administrativa prezidenta Obamy navrhuje, aby se půjčky na nemovitosti znovu dávali i lidem, kteří na to nemají. Chtějí na to použít klasickou metodu státních záruk. Tak to vypadá, že jedna bublina v sektoru nemovitostí jim byla málo. No nic. Když nic jiného, ​​aspoň se zkuste poučit, jak se používají zbraně. Naučí Vás to největší odborník na tuto problematiku dneška; sám Kim Jong-un: