Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

ÚSPĚŠNÉ PODNIKÁNÍ »Jak získat finance na podnikání

Original article

8 tipů jak získat finance na podnikání

8 tipů jak získat finance na podnikání

Řekněme si to na rovinu – sehnat finance na začátek podnikání není snadné. Někteří lidé vám dokonce budou tvrdit, že je to přímo nemožné. Představíme vám několik tipů jak získat finance pro start podnikání. Některé možnosti jsou určeny pro ty, kteří ještě nezačali podnikat a stále jsou zaměstnáni – ano, jak zaměstnanec získáte finance mnohem jednodušší. Jiné tipy můžete využít i když už podnikáte.

1. Půjčka z banky

Tradiční cestou jak získat finance na podnikání, je bankovní úvěr. Stejně tradiční ale je, že jako začínajícímu podnikateli vám žádná banka úvěr jen tak lehce neposkytne. A to zejména v případě, pokud nemáte žádné vlastní finance.

Proto doporučujeme požádat o úvěr ve vaší bance ještě předtím, než dáte výpověď v zaměstnání a začnete podnikat. Jak jsme již zmínili, jako zaměstnanec získáte běžný úvěr bez problémů. Bez ručitele můžete získat úvěr ve výši několika tisíc EUR. Pokud jste tedy rozhodnutý pustit se do podnikání, vybavte si úvěr v bance ještě předtím, než opustíte zaměstnání.

2. Kreditní karta

Kreditní karta je při rozumném používání vhodný finanční nástroj pro podnikatele. Kreditní kartu můžete využít k hrazení soukromých údajů v podnikání bez toho, abyste každou jednu položku museli uvádět v účetnictví (to zejména v případě, pokud používáte pouze jeden bankovní účet – i na podnikání, i pro soukromé účely).

Výhodou kreditní karty je bezúročné období, během kterého můžete využívat půjčené peníze bez úroku (většinou 30-50 dní). Z kreditní karty můžete uhradit nákup zařízení pro vaše začínající podnikání, případně vyjmout hotovost z bankomatu (při výběru hotovosti většinou banky neposkytují bezúročné období). Měsíčně pak budete splácet kartový úvěr ve výši 5-10% z vyčerpané částky.

Kreditní karta je další úvěrový nástroj, který získáte jednodušší než zaměstnanec než živnostník. Jak zaměstnán můžete bez problémů získat kreditní kartu s úvěrovým rámcem ve výši několika tisíc EUR. Začínajícímu podnikateli vydá kreditní kartu jen málokterá banka. Takže opět ráda: vybavte si kreditní kartu předtím, než opustíte zaměstnání a začnete podnikat.

3. Povolené přečerpání

Povolené přečerpání je úvěrový produkt od banky, která vám umožní „jít do mínusu“ na vašem účtu. Výška povoleného přečerpání závisí od vašich dosavadních příjmů, ale může dosahovat i několik tisíc EUR. I tuto možnost je třeba využít ještě před tím, než opustíte vaše zaměstnání a pustíte se do podnikání.

4. Příspěvek na podnikání

Další možností získání prostředků je příspěvek na podnikání. Ten je však určen pouze pro ty, kteří jsou alespoň tři měsíce evidováni na úřadu práce jako nezaměstnaní. Jeho výše závisí na místa vašeho bydliště, resp. od kraje, v němž se nachází váš úřad práce. Maximální příspěvek je kolem 3700 EUR. Příspěvku na podnikání z úřadu práce (přesněji jde o příspěvek na samostatnou výdělečnou činnost) se věnujeme v samostatném článku Jak získat příspěvek na podnikání [1] .

5. Od rodiny nebo kamarádů

Jednou z cest jak získat peníze na podnikání, je půjčit si od rodiny nebo kamarádů. Ti vám mohou poskytnout i lepší podmínky než banka – nižší úrok, delší splatnost, nepravidelné splácení atd.. Váš rodinný příslušník nebo kamarád vás zná lépe než vaše banka a pokud vám důvěřuje, získání financí bude jednodušší než v bance. Ale i pro získání financí na podnikání od známých či rodiny je vhodné mít vypracován byznys plán [2] , který jim můžete prezentovat a kterým podpoříte důvěryhodnost vašeho podnikání.

Nevýhodou půjčky od rodiny nebo kamarádů je, že se můžete cítit pod větším tlakem, a to zejména v případě, že se vašemu podnikání nebude dařit.

V každém případě doporučujeme sepsat smlouvu o půjčce a ověřit je notářem. Vyhnete se tak možným nepříjemnostem a případným hádkám s rodinou či známými.

Finance od rodiny můžete získat jako běžnou půjčku, nebo jako investici. Jako investor může váš známý či člen rodiny vstoupit do vaší nové společnosti s ručením omezením jako spolumajitel (společník), případně jako tichý společník. V případě takové investice bude váš rodinný příslušník či známý podstupovat stejné riziko jako vy – tedy pokud se vašemu podniku nebude dařit, může přijít o své investované peníze. Viz jeden z dalších bodů o tichém společníkovi.

Rizikem v případě půjčky od rodiny či známého je, že se vám mohou snažit míchat do vašeho podnikání. To je však zcela nežádoucí a musíte to s nimi vyříkat ještě před přijetím půjčky. Druhým rizikem je, že se v případě neúspěchu podnikání mohou pro půjčené peníze pokazit vaše dobré vztahy.

Vždy se předem s rodinnými příslušníky či kamarády domluvte na výši půjčky, na úroku a době půjčky. Vše dejte na papír a smlouvu o půjčce uzavřete písemně.

6. Půjčka z nebankovních institucí

Půjčit si finance na start podnikání od nebankovních institucí (například i formou online půjčky [3] ) je jednou z posledních možností, které byste měli zvážit. Vzhledem k nevýhodné podmínky těchto úvěrů (nepřiměřeně vysoký úrok, drastická opatření v případě nesplácení úvěru) zvažte tuto možnost pouze v takovém případě, pokud jste si jistý rychlou návratností vašeho podnikání. Nebankovní instituce vám půjčí finance iv případě, že jste již OSVČ (narozdíl od bank), ale za velmi nevýhodných podmínek. Buďte při tomto způsobu financování velmi obezřetní a využijte ho až na posledním místě.

7. Prodej majetku

Pokud se porozhlédnete po vašem domě a bytě, můžete zjistit, že máte spoustu věcí, které nevyužíváte a ke svému životu je vlastně ani nepotřebujete. Na dvoře vám parkuje nepojízdné auto, v garáži stojí už dva roky nepoužívaný kolo, v ložnici se na stacionárním kole válejí šaty, v šuplíku leží nepoužívaný digitální fotoaparát, ve sklepě máte odložené desítky knih, v toaletním stolku leží šperky, které jste nikdy nenosili a pod.

Všechny tyto věci můžete prodat přes aukční servery na internetu, v bazarech, v antikvariátech atd.. I když za prodané věci nezískáte obrovské peníze, i menší částka může pomoct při startu podnikání.

8. Tichý společník

Tichý společník je osoba, která investuje do vašeho podnikání. Nepodílí se na řízení vaší firmy, ale má právo nahlížet do účetních uzávěrek, firemních dokladů apod.. O vkladu financí do vašeho podnikání se s tichým společníkem podepisuje smlouva o tichém společenství. Tichý společník má předem dohodnutý podíl ze zisku vaší firmy. Pro něj je to zajímavá možnost investice a pro vás možnost získání financí na podnikání. Tichý společník ale nese stejné riziko jako vy – pokud se vašemu podnikání nebude dařit, ani tichý společník nedostane podíl na zisku a může o své investované peníze přijít.

Tichý společník může být někdo z vašich známých, někdo z rodiny nebo úplně cizí člověk, kterého zaujme váš podnikatelský plán [4] . Dobře zpracovaný podnikatelský plán je absolutní nezbytností pro získání tichého společníka do vaší nové firmy.

Máte další tipy jak získat finance na podnikání? Jaké jsou vaše zkušenosti se sháněním peněz na start podnikání? Jakým způsobem jste získali finance pro podnikání vy? Napište nám vaše zkušenosti do diskuse pod článkem!

References

  1. ^ Jak získat příspěvek na podnikání (www.uspesne-podnikanie.sk)
  2. ^ byznys plán (www.uspesne-podnikanie.sk)
  3. ^ online půjčky (www.pozickomat.sk)
  4. ^ podnikatelský plán (www.uspesne-podnikanie.sk)

Bing: ziskat půjčku (source)