Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Úvěrová družstva hledají cestu ke klientům | Slovensko …

akcenta_01 Přísná nastavena pravidla bank pro poskytování úvěrů mnohým podnikatelům brání dále rozvíjet jejich podnikání. Bezpečnou alternativu přitom představují spořitelní a úvěrová družstva, jejichž popularita v Česku neustále roste, na Slovensku si však své klienty teprve hledají.

Žádat nyní o podnikatelský úvěr v slovenská bankách může být velmi tvrdý oříšek. S očekávaným příchodem další vlny ekonomické recese a ztráty z řeckých dluhopisů jsou banky stále opatrnější. Projít trnitou cestou, na jejímž konci může být získání úvěru na další rozvoj podnikání, je pro žadatele stále těžší. Překážek totiž existuje několik. Banka klade poměrně velký důraz například na historii již přidělených úvěrů a půjček, ze které si může udělat obraz o platební morálce žadatele. Především ale začínající podnikatelé bez patřičné historie, přitom však s jasným podnikatelským záměrem a plánem, mohou narazit.

Se zamítavým stanoviskem by také měli počítat ti, kteří mají dluhy po splatnosti vůči finančnímu úřadu, Sociální a zdravotní pojišťovně, nebo mají záznam v centrálním registru úvěrů či v bankovním registru klientských informací. Jak ale připomíná Stanislav Rokos, obchodní ředitel společnosti AKCENTA, spořitelen a úvěrní družstvo [1] , získat negativní záznam u bank je často jednodušší, než si lze představit. Někdy za zamítnutím žádosti stojí i obyčejná zapomnětlivost a například opožděně zaplacený poplatek za kreditní kartu. „Takový případ je skutečně z mé praxe, kdy klient zapomněl, že kdysi dostal od banky kreditní kartu, kterou aktivoval, ale nakonec nikdy nepoužil. Zapomněl ale zaplatit pětkrát měsíční poplatek za její vedení a hned pro něj nebylo možné získat úvěr v bance na své podnikání díky zápisu v registrech dlužníků. Musel samozřejmě řešit, kde pak získat finance, „ popsal konkrétní případ Rokos a zmínil se io dalších:“ Řešili jsme i případ, kdy žadatel zaručil kdysi svému kamarádovi ze školy za úvěr. Oba se několik let neviděli a tak docela na tento závazek zapomněl. Jaké ale bylo jeho překvapení, když kvůli tomu, že jeho kamarád opozdil se splátkami úvěru, on svůj úvěr nedostal. „

Pokud podnikatel na základě těchto skutečností úvěr v bance nedostane, měl by důkladně zvážit, na koho se s žádostí o finanční půjčku obrátit. Existuje mnoho nebankovních společností, které poskytují úvěry, ale je nutná maximální opatrnost, protože mnoho těchto neregulovaných subjektů používá nekalé praktiky a často mají za cíl získat majetek klienta.

Daleko bezpečnější a výhodnější alternativou jsou spořitelní a úvěrová družstva, které jsou pod dozorem slovenské centrální banky NBS (v Česku pak ČNB) a jsou schopny poskytnout úvěry s velmi rozumnou úrokovou sazbou a dalšími smluvními podmínkami. Tyto instituce již velmi dobře fungují v České republice, kde například výška poskytnutých finančních prostředků dosáhla ve 3. čtvrtletí roku 2011viac než 900 milionů eur, což představovalo od začátku roku přibližně 40% nárůst.

V čem jsou tedy úvěrová družstva oproti bankám výhodnější? „Samozřejmě nemůžu mluvit za všechny, ale naše spořitelní a úvěrové družstvo AKCENTA nabízí už i na Slovensku především individuální přístup ke každému klientovi. Díky němu se umíme pružně přizpůsobit při posouzení problémů, kvůli kterým v bance neprošly, zda nedostali adekvátní nabídku. To ale neznamená, že půjčíme každému. Jednoznačně uplatňujeme odpovědnou úvěrovou politiku, protože našim zájmem je poskytnout takový úvěr, který klient dokáže splácet. V případě, že klient má problém se splácením, takovou situaci řešíme maximálně flexibilně a podle možností klienta. [2]

Jsme schopni poskytnout úvěr začínajícím podnikatelům bez historie, těm, kteří mají zápis v úvěrových registrech, či dokonce mají dluhy na daních, avšak za předpokladu, že poskytnutím úvěru jejich historický problém odstraníme a splátky rozložíme tak, že je budou schopni řádně splácet. Těch bankovních K.O. kritérií, se kterými si v spořitelen a úvěry družstvu AKCENTA [3] víme poradit, je však více, „ přiblížil možné výhody Stanislav Rokos.

Sektor úvěrových družstev zatím na Slovensku de facto chybí, přitom v Česku představuje bezpečnou alternativu ke klasickým bankám. I ve světle finanční krize si však své klienty spořitelní a úvěrová družstva nacházejí.