Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Video: Víte, co jíte? Kuřecí separát nebo „růžový sliz“ – Aktuality.sk

Jíte párky, hamburgery, polotovarové nugetky? Ve složení těchto produktů můžete narazit na slovo separát, lze konkrétně kuřecí separát. Jde o o růžovou masu, která se stává tématem debat ať už zákazníků, ale i kuchařů a odborníků.

„Koncentrát, je to mechanicky oddělena kvalitní svalovina od části kuřete, které obsahují kosti,“ tvrdí ve videu technolog Klatovský drůbežářských závodů Karel Vařeka: „Tyto části vznikají při bourání kuřete – jako například kuřecí hřbety, hrudní koše, které na sobě obsahují až 80 procent kvalitní suroviny. „

Jak již v únoru informovala ČTK, masový separát obsahuje téměř pětina masných výrobků, které se prodávají v České republice. Odvolávala se na informace výkonného ředitele Českého svazu zpracovatelů masa Jana Katie. Ten je přesvědčen, že podíl masných výrobků se separát postupně klesá. V rámci EU se podle Katie ročně vyprodukuje zhruba 400 tisíc tun separovaného masa, které se dostává do masného průmyslu. A protože se technologie zpracování masa vyvíjí rychlým tempem, je předpoklad, že výrobky s masným separát bude ubývat.

Stroje na výrobu masového separát se dostali do výroby v 50. letech minulého století. Po kuřecím koncentrátu je podle některých zdrojem tak velká poptávka, že se zpracovávají celé kuřata. Největším producentem je Polsko.

Mechanicky zpracované maso, tedy separát, si na základě svého vzhledu vysloužil hanlivé přezdívky jako růžový sliz, růžová pasta. Proti používání masných separátně se vyjadřuje stále větší množství lidí. Odborníci však tvrdí, že jde o kvalitní surovinu.

Český zpravodajský portál iDnes.cz připravil video z přípravy drůbežího koncentrátu, který se používá do masných výrobků – například do salámů a párků.

Video: Výroba topícími separát