Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Z afghánské banky vytunelovali 900 milionů – eTREND

Největší soukromá banka v Afghánistánu byla od svého založení obrovským podvodům, díky kterému se malá skupinka osob, zahrnující i bratra prezidenta Hamída Karzáího, obohatila o téměř 900 milionů dolarů. Podle dnešní zprávy serveru BBC News to odhalil audit financovaný Velkou Británií.

Zpráva nezávislé konzultantské firmy Kroll Associates v rozsahu 227 stran uvádí, že převážná většina nelegálních půjček banky v hodnotě téměř 900 milionů dolarů šla na konto jen 19 osob a společností. Půjčky si ze vkladů brali akcionáři banky, přičemž se prakticky nečekalo, že tyto finanční prostředky budou někdy splaceny.

Zaměstnanci banky měly nařízeno zfalšovat dokumenty a registrovat půjčky pod fiktivními jmény nebo pod jmény nemajetných úklidové a řidičů. Vyšetřovatelé objevili mimo jiné 114 razítek falešných firem, které dodávaly padělaným dokumentům dojem legitimity.

Na výplatní pásce banky byla i desítka pilotů společnosti Pamir Airways, kteří měli za úkol pašovat obrovské sumy peněz v hotovosti ze země do Dubaje. Tam akcionáři prostředky investovali do nákupu luxusních nemovitostí.

Z nelegálních půjček měla těžit především politická elita země, mezi jinými i prezidentů bratr Mahmúd Karzim, který si z banky vzal 30,5 milionu dolarů. Mahmúd Karzim však jakékoli nezákonné činy popírá a tvrdí, že všechny půjčky splatil v hotovosti.

Mezi obviněnými je i bývalý šéf banky a její zakladatel Serkan Farnúd, který v minulosti získal mezinárodní slávu jako hráč pokeru, někdejší výkonný ředitel banky Chalílulláh Firúzí či Hasín Fahima, bratr viceprezidenta Muhammada Kasim Fahima.

Poslední dva jmenovaní údajně vedly dvojí účetnictví a prostřednictvím vymyšlených půjček převáděly peníze na sebe. Oba jsou v současnosti v rukou tajné služby. Š. Farnúdovi se podařilo provést stamiliony dolarů ze země prostřednictvím své směnárenské firmy.

Afghánská vláda také v souvislosti s případem požádala Spojené státy o vydání bývalého šéfa centrální banky Abdal Kadir Fitr, jehož obviňuje z „falešných prohlášení“.

Podvody v kábulské bance byly zjištěny již dříve, audit ale odkryl další detaily. Banka se začátkem tisíciletí stala symbolem pokroku a modernizace země a vyplácela platy statisícům afghánských vojáků, policistů a vládních zaměstnanců z peněz poskytovaných mezinárodními dárci, včetně USA a Japonska.

V roce 2010 však stála na pokraji krachu a byla zachována jen díky finanční pomoci zahraničních dárců, kteří se obávali, že pád banky by mohl vést ke kolapsu křehké afghánské ekonomiky. Dárcovské země však pohrozili zastavením pomoci Afghánistánu, dokud nebude proveden nezávislý audit a viníci nebudou postaveni před soud. Podle expertů je málo pravděpodobné, že by nějaké z rozkradeny peněz mohly být získány zpět.

Ilustrační foto na titulce – SITA / AP