Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Zdravotně postižení občané mohou dostat desítky příspěvků – Pravda.sk

Dorota Hudecová |

Zdravotně postižení a invalidní lidé se musí každý den potýkat se zdravotními problémy, ale trápí je i různé sociální znevýhodnění. Často mají problém najít si práci a pokud ji mají, v mnoha případech o ni přicházejí. I to je jeden z důvodů, proč se stát snaží, alespoň částečně, jejich problémy zmírnit více výhodami a příspěvky.

Ilustrační foto.

Autor: Shutterstock

V mnoha případech platí nižší daně, cestovní, týkají se jejich limity na léky. Mohou dostat i několik příspěvky na kompenzaci svého zdravotního postižení, ale i příspěvky na podporu zaměstnávání. O příspěvky na kompenzaci těžkého zdravotního postižení může žádat každý občan, který je držitelem průkazu osoby s těžkým zdravotním postižením. „Kompenzace sociálního důsledku těžkého zdravotního postižení je zmírnění nebo překonání sociálního důsledku ZTP poskytováním peněžních příspěvků na kompenzaci nebo poskytováním sociálních služeb,“ říká Peter Zeman, mluvčí Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny. „Za fyzickou osobu s těžkým zdravotním postižením se považuje fyzická osoba, jejíž míra funkční poruchy je nejméně 50%. Funkční porucha je nedostatek tělesných schopností, smyslových schopností nebo duševních schopností fyzické osoby, který z hlediska předpokládaného vývoje zdravotního postižení bude trvat déle než 12 měsíců. „

„Žádosti se podávají na oddělení peněžních příspěvků na kompenzaci ZTP úřadu práce podle trvalého bydliště žadatele. Podkladem k rozhodnutí je komplexní posudek vydán oddělením posudkových činností, z toho důvodu se k žádosti přikládá i lékařský nález. V něm se na základě lékařského posudku a posudkového závěru o sociálních důsledcích ZTP navrhují konkrétní peněžní příspěvky, „dodal.

Ústředí práce eviduje 401 244 držitelů průkazu ZTP. „Pokud jde o počet držitelů parkovacích průkazů, aktivních je přibližně 68 tisíc, není však možné v současnosti uvést přesný počet. Souvisí to se změnou zákona. Do 1. února 2008 totiž tyto průkazy vydávali obvodní a krajské úřady. Od těchto jsme převzali kompletní agendu a probíhá výměna průkazů, která bude ukončena k 31. prosinci 2012. Po tomto termínu bude znám jejich přesný počet. Uvedeme alespoň jedno číslo přesněji: letos rozhodli úřady práce zatím o udělení parkovacího průkazu v 4 895 případech, „konstatoval Zeman. Jak dále připomněl, parkovací průkaz se pořizuje osobě s ZTP, která je na základě komplexního posudku nebo posudku vydaného pro tento účel odkázána na individuální přepravu osobním motorovým vozidlem, nebo má praktickou slepotu, nebo úplnou slepotu obou očí. O parkovacím průkazu se vydává rozhodnutí.

Každý, kdo je tedy držitelem průkazu osoby s těžkým zdravotním postižením, může požádat například o příspěvek na osobní asistenci, na koupi pomůcky, auta, příspěvek na přepravu či úpravu bytu, ale i příspěvek na kompenzaci zvýšených výdajů. Na to, aby mu ho příslušný úřad práce přiznal, musí splnit zákonem stanovené podmínky. O výsledku řízení ve věci peněžního příspěvku na kompenzaci dostane žadatel písemně rozhodnutí, které se mu doručuje doporučeně do vlastních rukou nebo si ho může osobně převzít na úřadě práce. Jednou z náležitostí rozhodnutí musí být i poučení, které kromě údaje, zda rozhodnutí lze přezkoumat soudem, obsahuje údaj o tom, zda se lze proti němu odvolat, v jaké lhůtě a kde lze odvolání podat. Odvolání se podává na úřadu práce, který napadené rozhodnutí vydal, ve lhůtě 15 dnů ode dne oznámení rozhodnutí.

Při peněžním příspěvku na hlídání je hranice ochrany příjmu opatrované osoby 1,4 násobek částky životního minima, do 30. června 259,532 eura, od 1. července 272,412 eura. Při příspěvku na osobní asistenci je hranice ochrany příjmu 4 násobek uvedené částky, do konce června tedy 741,52 eura měsíčně, od 1. července se částka zvyšuje na 778,32 eura.

Lidí s handicapem chrání zákon i pokud jde o jejich zaměstnávání. Ochrana zdravotně postiženého zaměstnance v pracovním poměru spočívá v tom, že pokud chce zaměstnavatel propustit z pracovního poměru zdravotně postiženého zaměstnance, musí příslušný úřad práce požádat o udělení předchozího souhlasu k rozvázání pracovního poměru. Souhlas se nevyžaduje, pokud například jde o výpověď dávanou zaměstnanci, který dosáhl věku určený pro nárok na starobní důchod.

Úřady práce podporují zaměstnávání těžce zdravotně postižených lidí prostřednictvím několika nástrojů aktivní politiky trhu práce. Jde zejména o příspěvek na zřízení chráněné dílny a chráněného pracoviště či příspěvek na samostatnou výdělečnou činnost občanům se zdravotním postižením, nebo příspěvek na pracovního asistenta. Tyto patří i mezi nejvyužívanější. Nárok na příspěvky mají ti občané, kteří mají podle posudku alespoň 40procentní pokles schopnosti pracovat, přičemž výše příspěvku u některých z nich je přímo závislá na míře poškození.

Další možnou úlevou je snížení sazby pojistného na zdravotní pojištění. Zaměstnanec se zdravotním postižením platí 2 procenta z vyměřovacího základu, zdravotně postižení živnostník 7 procent. Pokud je tato osoba dobrovolně nezaměstnaná, platí také sedm procent.