Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Získá Řecko více času na placení dluhů? – Pravda.sk

Řecký premiér Antonis Samaras získal nového spojence. Předseda vlády se minulý týden snažil přesvědčit evropských lídrů, že Atény budou dodržovat dohodnuté podmínky, na základě kterých získávají půjčky.

Řecký premiér Antonis Samaras (vpravo) se v sobotu setkal s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem (vlevo). Francouzská hlava státu prohlásila, že Atény musí zůstat v eurozóně.

Autor: SITA / AP

Na druhé straně však konzervativec Samaras hovoří o tom, že Řecko na to potřebuje více času. Premiér se minulý týden setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Moc pochopení si od nich, aspoň veřejně, nevyslúžil, slova podpory však přišli z jiného státu eurozóny.

„Nejdůležitější je, aby se Řecko drželo programu reforem a dohodnutých opatření. Pokud to dokáže garantovat, jsem za prodloužení doby splácení, „řekl rakouský kancléř Werner Faymann v rozhovoru pro deník Österreich, ze kterého citovala agentura Reuters.“ Vidím docela dobrou šanci na to, že dospějeme k výsledku, že Řecko se bude držet dohod s EU a na základě toho dostane více času na splácení , „uvedl kancléř. Atény by podle něj mohli získat dva až tři roky.

Slova sociálního demokrata Faymanna jsou trochu překvapením. Vídeň v minulosti spíše více ráz projevovala netrpělivost s tím, jak Atény dodržují podmínky. Rakousko si iv době krize dokázalo udržet nejvyšší rating AAA, přestože ho už má jen od jedné ze tří největších agentur, od společnosti Fitch.

Samaras se snažil o nutnosti získání více času přesvědčit i Merkelovou s Hollandem. „Doma potřebuje ukázat, že dokáže něco dosáhnout při jednáních s evropskými lídry. Jinak by přece nebyl rozdíl v tom, že je premiér on, nebo někdo ze socialistického PASOK-u,“ řekl Pravdu Robert Ladrech, britský expert na evropskou politiku z univerzity v Keele.

Podle Hollanda musí Řecko zůstat v eurozóně. Francie hlava státu připomíná, že Evropská unie čeká na zprávu o fiskální situaci Atén od představitelů trojky, tedy EU, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky.

„Když ji budeme mít k dispozici, když potvrdí závazky, Evropa bude muset udělat to, co je nezbytné. Řecko musí opět ukázat, že je způsobilé pro tento program a vůli svých lídrů pokračovat podle něj až do konce. Zároveň musí zajistit, aby to bylo snesitelné pro obyvatele, „uvedl socialista Hollande.

Z Berlína však zatím zní, že žádné ústupky nebudou. Přes víkend to potvrdil ministr financí Wolfgang Schäuble i šéf resortu hospodářství Philipp Rösler.

„V této hře mě kočku a myš si všichni uvědomují, že v dlouhodobém horizontu je ekonomická situace Řecka neudržitelná. Zároveň by však byl odchod Atén z eurozóny finančně náročnější, než udržování pacienta na kapačkách, „reagoval pro Pravdu Jean-Marc Trouille, ředitel Centra pro evropskou ekonomickou integraci na univerzitě v britském Bradfordu.