Půjčky Praha

o půjčkách, půjčování a penězích

Zlato a stříbro mají za sebou pozitivní týden (komentář) – HNonline.sk

nevlastní zlato? Jste ve velkém ohrožení, tvrdí investor. Čtěte v komentáři. 59241890

Zlato se znovu začátkem týdne pohybovalo v koridoru 1650 a 1665 USD. Tak jak jsme naznačovali minulý týden, stříbro se pokusilo dostat pod hranici 31 USD a chtělo atakovat i 30,5 USD, což se mu však nepodařilo. Naopak ve středu ceny obou kovů mířili k obloze, aby se ve čtvrtek stejným způsobem propadli. I zlato i stříbro byly obchodovány nad jejich 200 denní pohyblivé průměry, avšak ne tak výrazně, jako tomu bylo před týdnem. V pátek ceny vystřelily jako z děla, aby stejně jako z děla pomalu padaly.

Zlato uzavřelo nakonec na úrovni 1667,6 USD, což bylo o 8,3 USD víc jako minulý týden. Cena stříbra se zvýšila o 0,66 USD a uzavřela na 31,84 USD. Poměr ceny zlata a stříbra je na úrovni 52,37 (tj. za gram zlata byste si koupili 52,37 gramu stříbra; minulý týden to bylo 53,22). To znamená, že tentokrát to bylo stříbro, kterému se relativně dařilo více než zlatu. HUI index [1] (index nejdůležitějších zlatých těžebních společností) skončil na úrovni 400 a byl výše jen o 0.96 USD ve srovnání s loňským týdnem. XAU index [2] (index zlatých a stříbrných těžebních společností) ukončil na úrovni 151.94, což bylo o 1.12 USD více než před týdždňom.

Zlato. Snímek: Reuters

Středeční růst cen zlata a stříbra byl pravděpodobně motivován negativními informacemi o poklesu HDP v USA. Faktem však je, že druhý den na to, kovy ihned ztratili všechno co získali. Zasedání komise FOMC amerického FEDu [3] nepřineslo žádné výrazné překvapení a jen potvrdilo už nastavené cíle. Krátké pozice (sázka na pokles ceny) velkých bank na Comex byli podle očekávání výrazně nižší, avšak pouze při zlatě. Při stříbře naopak stouply. Třeba být však opatrný v hodnocení, protože znovu ve zprávě nejsou zahrnuty hlavní pohyby minulého týdne; od středy do pátku.

Americká mincovna znovu začala prodávat stříbrné Americké Eagle [4] podle plánu a zveřejnila, že během Ledna prodala 7,42 milionu uncí stříbra. Zprávy o nedostatku stříbra tak zůstaly jen ve formě spekulace; tedy alespoň prozatím. Co je rovněž důležité mincovna znovu prodala stříbro ve stejné nominální hodnotě jako zlato, přičemž cena je dnes v poměr 1 ku 52.

Jako obvykle z krátkodobého hlediska můžeme o cenách jen spekulovat. Faktem je, že zlato je mírně nad svým 200 denním klouzavým průměrem a velké banky snížily své krátké pozice ve zlatě. Na druhou stranu je stříbro vesele nad svým 200 denním pohyblivým průměrem a krátké pozice velkých bank se naopak zvýšily. Lze proto očekávat, že cenu zlata budou chtít udržet v okolí stávajících hranic a stříbro může klesat až k 30,5 USD. Co se týče větších pohybů, tak je nezbytné sledovat úroveň 1700 USD u zlata a 32 – 32,5 USD při stříbře.

Přehled cen drahých kovů za ostatní období:


Zdroj: upner.com, kitco.com

nevlastnil zlato? Jste ve velkém ohrožení.
Jak jsem již zmiňoval, setkání komise FEDu ohledně měnové politiky nepřineslo žádné překvapení. FED bude nadále kupovat vládní aktiva ve výši 85 mld. EUR. USD měsíčně, stejný zůstal i inflační cíl ve výši 2% a stejné zůstaly i základní federální sazby ve výši od 0 do 0,25%, přičemž časový horizont této politiky je omezen úrovní nezaměstnanosti ve výši 6,5%. Co je důležité, je prohlášení, že komise bude velmi pozorně sledovat ekonomický vývoj, což může indikovat i změnu opatření, pokud se ekonomika nebude vyvíjet pozitivně.

Obchod Íránu s Tureckem, kdy Írán dodává Turecku plyn a Turecko platí za něj zlatem, nabírá mezinárodní hledisko. Organizace United Against Nuclear Iran [5] apeluje na Londýnskou asociaci obchodníků s drahými kovy a Istanbulskou zlatou burzu, aby se neúčastnily tohoto obchodu. Pozastavení prodeje plynu za zlato je stejně cílem americké diplomacie, která se snaží Ankaru od obchodu odradit. Faktem však je, že Turecko je na dodávkách plynu z Íránu závislé. Diplomatické aktivity však nejsou bez odezvy. Turecká zlato [6] nejde už přímo do Íránu. Turci používají jako prostředníka Spojené arabské emiráty. A tady se stále více obchodníků se zlatem obává brát turecké zlato, resp. požadují vyšší přirážku spojenou s rizikem takového obchodování.

Stanice CNBC udělala rozhovor s kontroverzním švýcarským investorem Marc Faber (na snímku). Známá finanční žurnalistka Maria Baritromo se ho zeptala, „Říkáte, že trhy jsou dnes jako na houpačce. Jednou jsou bez příčiny nahoře, pak dole. Není také zlato jako na houpačce? „ Faber se klasicky zasmál a odpověděl, “ Ano, jednou je nahoře, pak dole. Ale já se obávám systematické krize, válek a podobných věcí, a protože se toho obávám, vlastním zlato. „ Faber stejně šplechol Marií Baritromo, že jasně vidí, že ona není vlastník zlata. Bartimoro řekla, že vlastní nějaké zlato v podobě šperků, na co Faber odpověděl, „Sorry, ale musím Vám říct, že jste ve velkém ohrožení, protože nemáte zlato … ale jinak jste zlatá žena! „ [7]

Kde ti lidé všude neukrývaly zlato. V Irsku našli zlato a opět při rekonstrukci domu. Tentokrát to byla rekonstrukce staré hospody, kde pracovníci našli pod podlahou 81 zlatých mincí. [8] Někdy je opravdu dobré pustit se do rekonstrukce starých nemovitostí.

Španělsko je tikající časovaná bomba.
Měnové války máme na stole. Samozřejmě už dříve. Avšak dnes se stále vyšší intenzitou. Americký dolar ztrácí hodnotu vzhledem k měnové stimuly FEDu, Japonci předminulý týden potvrdili, že budou oslabovat měnu stejně. Minulý týden se k nim přidala švýcarská ministryně financí Eveline Widmer-Schlumpf [9] , která řekla, že Švýcarský frank je velmi silný a nevyhnutelně potřebuje oslabit. Frank je stále o 9,1% silnější, než je jeho 5-letý průměr, protože investoři ho stále považují za stabilní měnu, do které se vyplatí investovat. Tak se mi zdá, že řečem Švýcarů o oslabení měny moc nevěří. V Davosu [10] na setkání lídrů zemí G-20 se ozvala Čína, že centrální banky zemí, by měly mnohem lépe koordinovat společné měnové aktivity, aby se vyhýbali měnovým válkám. Všichni samozřejmě souhlasili a Japonci jen podotkli, že jejich cílem je boj proti deflaci, ne snižování hodnoty jenu. A tak se opět jednou všichni svorně dohodli, odcestovali domů, aby pokračovali v tom, co dělají dosud – oslabovaly menu. Je to prostě jednodušší cesta, jak nízké daně, nízké veřejné výdaje a politika vhodného podnikatelského prostředí.

Ve Španělsku tiká časovaná bomba. Odhaduje se, že HDP země bude v příštích dvou letech klesat meziročně o 2%, což bude tisknout nezaměstnanost nad 28% [11] a oficiální veřejný dluh země na úroveň od 88 do 110% HDP. Černý obraz krajiny dokresluje klesající průmyslová produkce, či problémy bank spojené s klesajícími cenami nemovitostí. Portugalsko [12] se nám vrátilo na finanční trhy. Dokázalo si smysluplně půjčit 2,5 mld.. euro, avšak agentura Fitch upozorňuje, že vzhledem k největší recesi v zemi od 70. let, očekává, že země dostane znovu nějaký záchranný balík.

Ministr řekl pravdu, i když nechtěl

Někdy se stane, že politik i pravdu řekne; i když nechce. To se podařilo francouzskému ministrovi práce Michelovi sapin [13] , když řekl, že “ Ano, máme stát, ale ten je v úplném bankrotu. To je i důvod, proč jsme přijali plán redukce rozpočtového deficitu, a nic nás nezastaví, ho naplnit. „ Situaci o reputaci se následně snažili zachránit další politici, ale faktem je, že Francie měla naposledy vyrovnaný rozpočet v roku 1973 a jeho dluh se pomalu a jistě blíží k pomyslné nebezpečné hranici 100% HDP (dnes je na úrovni 91% HDP bez započtení závazků vůči EU). Tak tedy už jen musíme doufat, že žádná evropská země neskončí jako Zimbabwe [14] . Tamní ministr financí Tendai Biti řekl, že země má na účtech jen 217 USD. Ano, vím, že jste zvyklí na miliony, miliardy a biliony. Zimbabwe má však jen 217 USD. Vláda zároveň varovala, že nebude mít peníze na uskutečnění referenda a voleb letos. Dobrá strategie udržení se u moci. Vše utratit a nemít peníze na volby; normální, že záblesk génia.

Centrální banka Itálie údajně věděla o zakrývání ztrát nejstarší banky Evropy Banca Monte dei Paschi di Siena prostřednictvím derivátových obchodů s německou Deutsche Bank v hodnotě 1,5 mld.. euro. V té době ji nevedl nikdo jiný než Mario Draghi. [15] Ano současný prezident ECB, který se minulý týden dostal do sporu s německým ministrem financí Wolfgangem Schäuble [16] o situaci na Kypru. Němci ho chtějí nechat zkrachovat, protože podle nich nepředstavuje systémové riziko. Naopak Draghi, spolu s komisařem Oli Rehn a Klausem Reglingom hlavou ESM, jsou proti. Tvrdí, že největší banky na Kypru mají množství poboček v Řecku, což by mohlo způsobit problémy iv eurozóně. No a někteří němečtí politici podpořili prohlášení Davida Camerona [17] o reformách v EU, o vyšší transparentnosti evropských institucí a ponecháni větších pravomocí na národní parlamenty. Ale jako obvykle. Kopec slov a nic z toho.

Nezaměstnanost v Evropě se moc nezměnila. Stále zůstává na úrovni 11,7% a nejproblémovější země zůstávají stejné. Řecko (26.8%), Španělsko (menší zlepšení o 0.1% – 26.1%), Portugalsko (16,5%) a čtvrtou příčku si rozdělují 3 země se 14,7% nezaměstnaností: Irsko (zachráněny fondy EU), Kypr (před kolapsem ) a Slovensko. Nějaké divné, ne? Vždyť u nás je prý vše v pořádku. A skoro jsem zapomněl; nezaměstnanost mladých Řeků a Španělů je stále nad 55%.

Údaje z amerického trhu práce moc nepřekvapily. Očekávalo se 155 000 nově vytvořených míst a bylo vytvořeno 157 000, přičemž nezaměstnanost mírně stoupla na 7,9%. Co bylo však větším překvapením byl meziroční pokles HDP o 0,1%. Hlavní příčinou propadu [ 18] měl být hurikán Sandy a největší pokles vládních výdajů na armádu za posledních 40 let. Očekávání pro rok 2013 jsou však stále na úrovni 2,5% růstu HDP. USA však netrápí jen problémy s vysokými výdaji vlády a dluhem. Na stole se pomalu ukazuje další problém. Studentské půjčky [19] . Již více než 27 milionů Američanů má dvě a více půjček na studium, přičemž výrazně stoupá počet těch, kteří půjčky nesplácejí. Od roku 2005 byl zaznamenán 47% nárůst neplatičů. Výška celkového dluhu (870 mld.. USD) v této oblasti přitom překročila dluh Američanů na kreditních kartách (693 mld.. USD) a dluh spojený s koupí auta (730 mld.. USD). Není proto na místě se tedy zeptat. Jak moc je dluh USA udržitelný a jak dlouho budou finanční trhy věřit této zemi?

References

  1. ^ HUI index (finance.yahoo.com)
  2. ^ XAU index (finance.yahoo.com)
  3. ^ FOMC amerického FEDu (www.federalreserve.gov)
  4. ^ Americké Eagle (www.silverdoctors.com)
  5. ^ United Against Nuclear Iran (www.bullionstreet.com)
  6. ^ Turecké zlato (www.mineweb.com)
  7. ^ Marc Faber (www.cnbc.com)
  8. ^ 81 zlatých mincí. (www.belfasttelegraph.co.uk)
  9. ^ Eveline Widmer-Schlumpf (www.bloomberg.com)
  10. ^ Davosu (www.bloomberg.com)
  11. ^ tisknout nezaměstnanost nad 28% (www.telegraph.co.uk)
  12. ^ Portugalsko (www.telegraph.co.uk)
  13. ^ Michelovi sapin (www.telegraph.co.uk)
  14. ^ Zimbabwe (www.businessinsider.com)
  15. ^ Mario Draghi. (www.bloomberg.com)
  16. ^ Wolfgangem Schäuble (www.spiegel.de)
  17. ^ Davida Camerona (www.spiegel.de)
  18. ^ propadu (www.reuters.com)
  19. ^ Studentské půjčky (www.cnbc.com)